Jedna droga - miłosierdzie

jg

publikacja 26.03.2016 10:10

Na górze stan łaski, na dole stan grzechu - tak wygląda grób Pański w nowotarskiej parafii NSPJ.

Jedna droga - miłosierdzie Przez całą noc z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę górale pełnią watry honorowe przy grobie Pańskim Jan Głąbiński /Foto Gość

Symbolika grobu nawiązuje do Jubileuszowego Roku Miłosierdzia.

- Chrystus pozwolił zamknąć się w przestrzeni grobu, tam, gdzie zakrólowała śmierć, Judasz zdradził, a zgnilizna ludzkiego grzechu przenika się wzajemnie ze zgaszoną świecą przemijalności. Jednak Zbawiciel w nieskończonym miłosierdziu wyprowadza nas z niewoli grzechu do świata łaski - tłumaczy ks. Mirosław Niewiedział z parafii NSPJ w Nowym Targu, pomysłodawca symboliki grobu.

Pierwsza część grobu to otchłań, która jest następstwem grzechu i niewierności wobec Boga. Widzimy figurę złożonego do grobu Chrystusa, a tuż obok niego złowrogo spogląda Judasz, który przegrał życie. Symbolika niszczenia i ziemskiej przemijalności zawarta jest w nieładzie grobu i cmentarnej atmosferze.

- Gdy od tego, co przeraża, wzniesiemy oczy ku górze, zobaczymy Chrystusa w monstrancji umieszczonej we wnętrzu konfesjonału. Pośród kwiatów i w kolorystyce promieni miłosierdzia możemy dostrzec symbole tajemnicy wybaczenia, którego Bóg przez sakrament pokuty udziela człowiekowi grzesznemu. To właśnie spowiedź oczyszcza nas z win i słabości, a miłosierny Ojciec pozwala nam na nowo wrócić do swojej miłości i przyjmować Ciało Jezusa - podkreśla ks. Mirosław i zaznacza, że między grzechem a łaską jest tylko jedna droga - miłosierdzie.