Symboliczny powrót zamordowanych

jg

publikacja 13.04.2016 20:10

Z udziałem rodzin żołnierzy pomordowanych w Katyniu, kompanii reprezentacyjnej 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, która oddała salwy honorowe, odbyło się 13 kwietnia w Nowym Targu uroczyste złożenie w symbolicznym Grobie Katyńskim urny z ziemią z mogił katyńskich.

Symboliczny powrót zamordowanych - Witajcie w domu! - mówili bardzo wzruszeni górale nad urną z ziemi katyńskiej Jan Głąbiński /Foto Gość

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele św. Anny na cmentarzu. Ziemię z mogił katyńskich poświęcił ks. Zbigniew Płachta, proboszcz parafii św. Katarzyny. Po wspólnej modlitwie uczestnicy uroczystości przeszli pod Grób Katyński na nowotarskim cmentarzu. W tej właśnie mogile spoczęła urna z ziemią.

- Dzisiaj w Nowym Targu odbywa się symboliczny powrót zamordowanych na nieludzkiej ziemi do ojczyzny. Powrót na podhalańską ziemię, powrót symboliczny do swojego kraju, do swoich rodzin - mówił Krzysztof Faber, nowotarski starosta. - Przychodziłem tutaj jako młody chłopak, oazowicz, modlić się z ks. Antonim Bednarzem nad symbolicznym Grobem Katyńskim, bo - jak wiemy - nie wolno było tego robić w komunie. Jest to dla mnie bardzo ważna chwila, bo oto prawda historyczna wychodzi na jaw - mówił Grzegorz Watycha, burmistrz Nowego Targu.

W momencie umieszczenia w symbolicznym grobie urny z ziemią z mogił katyńskich żołnierze z kompanii reprezentacyjnej 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oddali salwy honorowe. Delegacje władz miasta, starostwa, różnych instytucji oraz szkół złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pamięci. Było też bardzo dużo delegacji z pocztami sztandarowymi, m.in. Związku Podhalan.

W uroczystości wzięły udział rodziny żołnierzy pomordowanych na Wschodzie, a także Helena Łojas wraz z innymi uczestnikami rowerowej pielgrzymki "Do Ostrej Bramy przez Katyń i Smoleńsk", dzięki którym ziemia z Katynia znalazła się w stolicy Podhala. Podczas Apelu Poległych odczytano także nazwiska wszystkich żołnierzy z Podhala, którzy zginęli w Katyniu i innych miejscach na Wschodzie.

Ostatnim punktem obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Nowym Targu była promocja książki dr hab. Anny Mlekodaj pt. "Kuchnia wygaszona. Listy nienapisane. Władysław Burtan, Czarny Dunajec". W trakcie promocji program słowno-muzyczny wykonał zespół "Śwarni".