Rozrywkowa strona ŚDM

Paulina Smoroń

publikacja 14.04.2016 13:11

Festiwal "Halleluyah" i "Copa Católica" - to tylko niektóre atrakcje przygotowane na Festiwal Młodych podczas ŚDM 2016.

Rozrywkowa strona ŚDM Rozrywkową stronę ŚDM przedstawiali m.in. wodzireje ledniccy Paulina Smoroń /Foto Gość

Na pielgrzymów, którzy w lipcu zjadą do Krakowa, czeka moc (nie tylko duchowych) atrakcji! Jednak wolontariusze dobrą zabawę rozpoczynają dużo wcześniej. Już w najbliższą sobotę 16 kwietnia będą bawili się na ŚDM-owej Studniówce.

Inną inicjatywą wolontariuszy jest "fish mob", czyli ŚDM-owy sposób na świętowanie urodzin Jana Pawła II. Jako że symbolem chrześcijaństwa jest ICHTIS, czyli ryba (ang. "fish"), a spontaniczny happening w miejscach publicznych to "flash mob", z połączenia tych wyrazów wzięła się nazwa tego wydarzenia.

Co zatem wolontariusze i tancerze ledniccy szykują na 15 maja? Będą polonez, który wyruszy sprzed kościoła Mariackiego, tańce lednickie i prapremiera tańca do hymnu ŚDM. Jednak Kraków nie będzie jedynym miastem, który zatańczy w tym dniu dla Jana Pawła II. Ledniccy wodzireje podczas czwartkowego spotkania z KO ŚDM 2016 zapewniali, że ich marzeniem jest, by "fish mob" objął swoim zasięgiem całą Polskę.

- Wpadliśmy na pomysł, że skoro mamy tańce lednickie, to możemy wyjść do ludzi w całej Polsce i zapraszać ich właśnie tymi spontanicznymi tańcami i na Lednicę, i na Światowe Dni Młodzieży - opowiadał Paweł Dobrowolski, wodzirej lednicki. - Każdy może się do nas przyłączyć. Kochamy was, zapraszamy - przybywajcie! - zachęcał.

A wszystko to na dobry początek, by już kilka tygodni później, razem z młodymi z całego świata, wzrastać duchowo, a przy tym dobrze się bawić i rozwijać swoje talenty. Doskonałą okazją do tego będzie właśnie Festiwal Młodych, w czasie którego dla pielgrzymów koncerty zagrają wykonawcy z całego świata!

- Kościół dostrzegł tę ideę w Santiago de Compostela, kiedy młodzi ludzie na schodach kościołów i innych budynków zaczęli wyciągać bębenki, gitary, zaczęli grać, skakać i grać spontaniczne koncerty - opowiadał Antoni Tompolski, współorganizator Festiwalu Młodych.

Na uwagę zasługuje też festiwal "Halleluyah" rodem z Brazylii, który odbędzie się na pl. Szczepańskim. Jak zdradzili organizatorzy, właśnie wtedy - od wtorku do piątku - w Krakowie pielgrzymi będą mogli usłyszeć m.in. s. Cristinę, zwyciężczynię "The Voice of Italy", Stevena Curtisa Chapmana, amerykańskiego muzyka chrześcijańskiego, oraz oratorium Piotra Rubika.

W programie są też spektakle, pokazy tańca, wystawy i inne atrakcje, przygotowane przez... samych pielgrzymów. Swoje taneczne umiejętności zaprezentują m.in. młodzi hiphopowcy, tancerze street dance’u i baletu.

- W tej chwili na Festiwal Młodych zgłosiło się ok. 350 artystów, którzy chcieliby dla nas wystąpić. Najwięcej, bo prawie 150, jest propozycji koncertowych, ale do tego dochodzą też różne spektakle muzyczne, teatralne, pokazy taneczne, wystawy czy dyskusje - tłumaczyła Małgorzata Skorupa, związana z Festiwalem Młodych. Każdy, kto tylko ma pomysł na swój artystyczny wkład w tę część Światowych Dni Młodzieży, swoje propozycje może zgłaszać do końca kwietnia przez formularz dostępny na stronie ŚDM.

Wszystkim kulturalnym wydarzeniom, które w tym czasie zgromadzą pielgrzymów, przyświecało będzie hasło ŚDM 2016: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią".

Organizatorzy szykują coś specjalnego również dla tych, którzy - zamiast siedzieć na widowni - zdecydowanie wolą się poruszać. Właśnie dla nich odbędzie się Festiwal Sportu, czyli "Juliada". Jedną z atrakcji dla pielgrzymów głodnych sportowych wrażeń będzie "Copa Católica", czyli turniej piłki nożnej. 26 i 27 lipca będą ze sobą rywalizowały drużyny z całego świata. Na razie zgłosiło się ponad 20 zespołów, m.in. ze Szwecji, Kolumbii czy Argentyny.

- To wydarzenie nie koncentruje się na samych rozgrywkach ani na traktowaniu rywali jako przeciwników, ale na taktowaniu się jako rodziny, na dzieleniu się doświadczeniem i talentami. To coś więcej niż tylko sport. To wzajemne uczenie się, spotkanie z drugim człowiekiem, ale też rodzaj modlitwy - mówił Gabriel Del Fiaco, koordynator projektu.

Wydarzenia w ramach Festiwalu Młodych rozpoczną się we wtorek 26 lipca i potrwają do piątku 29 lipca. Artyści wystąpią na 70 scenach, zarówno w Krakowie, jak i w pobliskich miejscowościach.

Jednak Festiwal Młodych to nie tylko zabawa - organizatorzy zadbali również o jego duchową stronę, którą zapewni Centrum Powołaniowe, ulokowane w okolicach stadionu Cracovii.

Wszystkie atrakcje przygotowane na czas pomiędzy katechezami a spotkaniami z papieżem będą bezpłatne.