Wirtualna mapa modlitwy

mk

publikacja 23.04.2016 18:49

W ramach akcji "Pray for World Yoyth Days" internauci z całego świata włączają się w modlitwę za Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. I zaznaczają to na specjalnej mapie.

Wirtualna mapa modlitwy Komitet organizacyjny krakowskich ŚDM korzysta z wielu różnych mediów społecznościowych Jakub Szymczuk /Foto Gość

- Modlimy się w intencjach papieża Franciszka, w intencjach młodych z Polski i z całego świata, modlimy się za nasze parafie - wylicza Monika Paterka, odpowiedzialna m.in. za obecność ŚDM Kraków 2016 w mediach społecznościowych.

Dodaje, że cotygodniowe intencje są też reakcją na to, co dzieje się na świecie - tak jak modlitwa o pokój na świecie po zamachach w Paryżu i Brukseli.
Jak dołączyć do akcji? - Jest specjalna, międzynarodowa strona (mayfeelings.com/prayforwyd), na której trwa odliczanie do ŚDM. Tam wystarczy kliknąć w przycisk pod mapą, by pojawić się na niej jako mały punkcik - tłumaczy M. Paterka.

- Możemy w czasie rzeczywistym zobaczyć, ile osób modli się w intencji Światowych Dni Młodzieży i skąd te modlitwy płyną - wyjaśnia.

Ponadto codziennie o godz. 15 w serwisie Periscope internauci mogą na żywo śledzić odmawianą w komitecie organizacyjnym (w różnych językach) Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

- Widzimy duże zainteresowanie. Wiele osób wysyła mi przez serwisy społecznościowe prośby o modlitwę. Staramy się wypowiedzieć te intencje albo zaznaczyć, że modlimy się za wszystkich naszych "fanów", wszystkich naszych "obserwujących" - mówi Monika Paterka.

Również w przestrzeni wirtualnej zrealizowanymi uczynkami miłosierdzia wymieniają się uczestnicy projektu "Młodzi Misjonarze Miłosierdzia".

Monika Paterka przekonuje, że dla pokolenia, które angażuje się w ŚDM rozgraniczenie na wirtualność i rzeczywistość już nie istnieje. Dlatego coraz ważniejszym, jeśli już nie najważniejszym, kanałem kontaktu z młodymi na całym świecie są dla krakowskiego komitetu organizacyjnego media społecznościowe.

Międzynarodowy profil ŚDM na Facebooku ma 1,5 mln fanów (co miesiąc przybywa ich ok. 26 tys.) i jest prowadzony w 20 językach. Jego polska wersja zyskuje ok. 5 tys. fanów w każdym miesiącu. Wszystkie ŚDM-owe konta na Twitterze obserwuje natomiast 214 tys. użytkowników (konto polskie to 5 tys. "followersów").

Poza tym komitet korzysta także m.in. z serwisów YouTube, Instagram, Snapchat, Tumblr, Pinterest, Foursquare, Soundcloud, Flickr. Wszystkie łączy słowo-klucz: #Kraków2016.