Flaga narodowa na Krupówkach

jg

publikacja 04.05.2016 06:09

W Zakopanem w ramach święta 3 maja najpierw odbyła się Msza św. w sanktuarium Najświętszej Rodziny, a potem dalsza część uroczystości miała miejsce na pl. Niepodległości. Górale przenieśli przez Krupówki wielką flagę narodową.

Flaga narodowa na Krupówkach Górale nieśli flagę przez Krupówki Jan Głąbiński /Foto Gość

Na pl. Nieodległości, na skwerze rotmistrza Witolda Pileckiego, przed pomnikiem Grunwaldzkim odśpiewano hymn. Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula mówił o dumie z wolności, apelował, aby nie podgrzewać atmosfery i wspólnie dbać o ojczyznę.

W Nowym Targu uroczystości, zorganizowane wspólnie przez starostwo i Urząd Miasta, rozpoczęła Msza św. w ogrodach kościoła św. Katarzyny.

Następnie liczne delegacje samorządowców, kombatantów, przedstawicieli służb, organizacji, stowarzyszeń i szkół przeszły ze sztandarami - prowadzone przez Miejską Orkiestrę Dętą - na nowotarski rynek. Odśpiewano hymn i "Rotę", wygłoszono okolicznościowe przemówienia, a pod tablicą pamiątkową na frontonie ratusza złożono wiązanki kwiatów.

W ramach obchodów 225. rocznicy uchwalenia pierwszej konstytucji w Europie w nowotarskim ratuszu odbył się wernisaż wystawy "3 maja oraz inne uroczystości patriotyczne w drukach ulotnych ze zbiorów Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu". Jest to bardzo ciekawa ekspozycja. Na plakatach i innych pismach można zobaczyć, jak dawniej wyglądały obchody rocznic uchwalenia Konstytucji 3 Maja.