Siła obozowej miłości

jg

publikacja 05.05.2016 08:55

"Siła Miłości" - Koncert Pamięci Ofiar Obozu w Ravensbrück odbył się 4 maja w zakopiańskim kinie "Sokół".

Siła obozowej miłości Podczas koncertu "Siła miłości" wspominano m.in. mieszkanki Zakopanego więzione przez Niemców Jan Głąbiński /Foto Gość

To był wieczór poezji i muzyki według koncepcji reżysera i aktora Andrzeja Roga. Na scenie wystąpiło ponad 20 wybitnych artystów scen krakowskich, m.in. członków Piwnicy Świętego Norberta i grupy Loch Camelot. Wśród solistów były m.in. finalistka "Drogi do gwiazd" Desisława Gurgul-Christozowa, Kamila Klimczak, aktorka Teatru Bagatela w Krakowie, artystka legendarnej Piwnicy Pod Baranami, z którą koncertowała m.in. w Nowym Jorku, Filadelfii, Chicago, Toronto, a także w Austrii i Niemczech, Beata Malczewska, artystka należąca od wielu lat do zespołu Starego Teatru, występująca m.in. w Paryżu i Lyonie.

Gościem specjalnym wydarzenia była dr Wanda Półtawska, więźniarka KL Ravensbrück, przyjaciółka Jana Pawła II, autorka wielu książek i publikacji. Podczas pobytu w obozie wraz z grupą innych więźniarek została zoperowana doświadczalnie przez niemieckich lekarzy w ramach prowadzonych przez nich zbrodniczych eksperymentów. - Bardzo wam dziękuję za ten wieczór, za to świadectwo pamięci o naszej kochanej Polsce. To niezwykłe doświadczenie pokoleń, które w taki sposób rozmawiają o historii - podkreślała.

3 maja prezydent Andrzej Duda uhonorował Wandę Półtawską orderem Orła Białego, najwyższym odznaczeniem polskim.

Wieczór wspomnień dedykowany był ponad 40 tysiącom Polek, które zginęły w KL Ravensbrück, szczególnie mieszkankom Zakopanego. Podczas koncertu prezentowana była m.in. poezja nauczycielki i harcerki z Zakopanego Teresy Harsdorf-Bromowiczowej, aresztowanej przez gestapo w sierpniu 1944 roku i osadzonej - podobnie, jak Zofia Marusarz - w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück.

W ramach obchodów miesiąca pamięci o ofiarach obozu w Ravensbrück Biblioteka Pedagogiczna w Zakopanem zorganizowała ponadto Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Obozowej Więźniarek z KL Ravensbrück "To tylko zbyt wcześnie dotknęło mnie cierpienie..." dla uczniów zakopiańskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli m.in. marszałek województwa małopolskiego, starosta tatrzański i burmistrz Zakopanego. Projekt został zrealizowano przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego i Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Gniazdo w Zakopanem.