Tradycja na polanach

jg

publikacja 08.05.2016 13:38

XXIV Przednówek w Polanach to coroczna impreza o charakterze regionalnym, obfitująca w ciekawe wydarzenia. Tegoroczna edycja rozpoczęła się 8 maja od Mszy św. w kościele w Kościelisku.

Tradycja na polanach Przednówek nie mógłby się odbyć bez muzyki góralskiej Jan Głąbiński /Foto Gość

- Bardzo się cieszę, że tu jesteście w strojach regionalnych, że podtrzymujecie naszą tradycję, co też składa się na drogę do Boga - mówił ks. Jacek Mola, proboszcz parafii św. Kazimierza w Kościelisku. Na Mszy św. dzieci z tej góralskiej parafii podziękowały za liturgię Białego Tygodnia.

Po Eucharystii sprzed kościoła parafianie, goście i uczestnicy XXIV Przednówku na Polanach odjechali zaprzęgami konnymi do pobliskiego Domu Ludowego w Kościelisku. Tam odbyła się dalsza część programu.

Ważnym punktem Przednówka są mające charakter konkursu przeglądy obrzędów weselnych, gry na instrumentach pasterskich, śpiewu pasterskiego i muzyk góralskich. W tym roku pojawiła się także nowa kategoria: przegląd tradycyjnych zaprzęgów konnych. Uczestnicy walczą o poloniarski zbyrcok.

Zapowiadany jest także występ dziecięcego zespołu regionalnego "Mali Witowianie". Ciekawie zapowiada się również otwarcie wystawy poświęconej hodowcom gołębi pocztowych z Kościeliska.

Wieczorem nastąpi wręczenie nagród za całokształt działalności w dziedzinie kultury, które przyznaje wójt Gminy Kościelisko. Zapewne w jeszcze lepsze nastroje wprawi uczestników zespół "Watra" z Czarnego Dunajca, przedstawiając sztukę teatralną "Góralskie Zaloty". A po góralsku przygra zespół Polaniorze z Kościeliska.

Organizatorami Przednówka są: Związek Podhalan w Kościelisku, Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko oraz Wójt Gminy Kościelisko. Wsparcie i bezpieczeństwo wydarzenia to OSP Kościelisko. Swoje angażowanie w Przednówek wykazało także Starostwo Powiatowe w Zakopanem oraz Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury w Zakopanem.