Sarkofagi odzyskają blask

Bogdan Gancarz

publikacja 18.05.2016 20:07

Przystąpiono do konserwacji wawelskich sarkofagów króla Zygmunta Augusta i królowej Anny Jagiellonki.

Sarkofagi odzyskają blask Sarkofag króla Zygmunta Augusta (po prawej) posiada więcej ozdób niż sąsiedni sarkofag jego siostry Anny Jagiellonki Grzegorz Kozakiewicz

W środę 18 maja komisja konserwatorska Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa przy udziale ks. Zdzisława Sochackiego, proboszcza katedry wawelskiej, prof. Jana Ostrowskiego, konserwatora zabytków na wzgórzu wawelskim, oraz konserwatorów Agnieszki i Tomasza Trzosów mających się zajmować odnową, zapoznała się w podziemiach katedry ze stanem sarkofagów.

- Podobnie jak w przypadku sarkofagu króla Stefana Batorego elementy tych dwóch sarkofagów zostały wykonane ze szlachetnej cyny. Są obecnie w nie najlepszym stanie. Liczą sobie przecież kilkaset lat. Anna Jagiellonka (1523-1596) zamówiła sarkofag w konwiserni gdańskiej jeszcze za życia swego brata Zygmunta Augusta (1520-1572) - mówi dr Elżbieta Nosek, znawczyni zabytkowych metali.

Sarkofag króla Zygmunta Augusta był bogato zdobiony m.in. przedstawieniami zmysłów. Sarkofag jego siostry jest zdobiony znacznie skromniej. W trakcie poprzednich konserwacji została na niego przeniesiona część ozdób z sarkofagu króla.

- Postaramy się przywrócić tym obiektom dawny wygląd. Wszystkie ich elementy wrócą więc na swe dawne miejsca. Niektóre fragmenty zostaną być może odtworzone - zaznacza T. Trzos, który wraz z żoną zajmie się w pracowni w Tychach odnową sarkofagów.

- Potrwa to kilka miesięcy. Już wkrótce rozpoczniemy rozbieranie sarkofagów. Poprzedzi je jak zwykle modlitwa - powiedział ks. Z. Sochacki.

Zostaną zdjęta wieka oraz odłączone metalowe elementy boczne. Zostaną przewiezione do pracowni konserwatorskiej.

- Trumny ze szczątkami królewskimi zostaną na miejscu, w krypcie, przykryte żałobnym kirem. Podkreślam z naciskiem, że same trumny nie będą otwierane - powiedział ks. Sochacki.

W trakcie konserwacji zostaną m.in. zdjęte warstwy tlenków pokrywające powierzchnie metalowe szarym nalotem.

- Mamy nadzieję, że tak jak w przypadku sarkofagu króla Stefana Batorego, który również był konserwowany w pracowni państwa Trzosów, również sarkofagi króla Zygmunta Augusta i królowej Anny Jagiellonki odzyskają swój dawny blask - powiedział proboszcz katedry.

Prace renowacyjne zostaną sfinansowane z dotacji SKOZK oraz funduszów własnych parafii katedralnej.

Od 2009 r. do tej pory odnowiono 9 sarkofagów wawelskich.