Zmian programu nie będzie

mk

publikacja 01.06.2016 18:07

Dokładny plan wizyty papieża Franciszka na ŚDM w Krakowie poznamy prawdopodobnie w połowie czerwca.

Zmian programu nie będzie Bp Damian Muskus spotkał się z dziennikarzami w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach Miłosz Kluba /Foto Gość

To właśnie m.in. doprecyzowaniu szczegółów dotyczących programu wizyty służyła trwająca od 31 maja wizyta przedstawicieli Stolicy Apostolskiej w Krakowie.

Odwiedzili oni miejsca głównych wydarzeń tegorocznych Światowych Dni Młodzieży, czyli krakowskie Błonia, Campus Misericordiae w Brzegach oraz sanktuaria Miłosierdzia Bożego i św. Jana Pawła II.

- Znamy już plan ramowy i on się w zasadzie nie zmieni. W najbliższym czasie zostanie jednak podanych nieco więcej szczegółów - poinformował podczas spotkania z dziennikarzami bp Damian Muskus, koordynujący prace komitetu organizacyjnego ŚDM.

Potwierdził też, że jako jeden z środków transportu, którymi papież będzie poruszał się po mieście, rozważany jest… krakowski tramwaj.

Watykańska komisja odwiedziła m.in. teren w Brzegach, który będzie miejscem papieskiej Mszy św., kończącej ŚDM w Krakowie. - Przekonaliśmy się, że nie jest tak źle jak zapowiadano. Wczoraj nad Wieliczką i okolicą przeszła potężna ulewa, a dziś teren wyglądał bardzo obiecująco - zaznaczył bp Muskus.

Jak wyjaśnił, zarówno na Campus Misericordiae trwają prace przygotowawcze - kładzione są m.in. instalacje światłowodowe i elektryczne (zapewniające zasilanie m.in. telebimów i nagłośnienia).

Rozpoczęły się już także prace nad przygotowaniem miejsc, w których staną papieskie ołtarze. Ich projekty ma niebawem zaprezentować komitet organizacyjny ŚDM.

Jeszcze w czerwcu do Krakowa ma przyjechać komisja liturgiczna, na czele z papieskim ceremoniarzem. Będzie ona doprecyzowywała kwestie związane z uroczystościami z udziałem ojca świętego. Teksty liturgii są już przygotowane i zaakceptowane, ale do ustalenia pozostają np. szczegóły techniczne.

Pytany o zagrożenie atakiem terrorystycznym w czasie ŚDM bp Damian Muskus zapewnił, że służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo pracują intensywnie. - Nie docierają do nas informacje o szczególnym zagrożeniu - podkreślił.

Przypomniał też, że Światowe Dni Młodzieży w Toronto odbywały się rok po ataku na WTC w Nowym Jorku.

- Mimo to ani nie odwołano ŚDM, ani nie zauważono radykalnego spadku liczby uczestników. Myślę, że i to spotkanie w Krakowie zostanie przeprowadzone w bezpieczny sposób. Spodziewamy się wielu uczestników i będziemy chcieli wykorzystać to spotkanie, żeby zamanifestować naszą wielką wiarę, radość i to, że nie dajemy się zastraszyć - mówił podczas spotkania z dziennikarzami bp Damian Muskus.