Chóry bez Grand Prix

Paulina Smoroń

publikacja 12.06.2016 20:12

W niedzielę 12 czerwca w Filharmonii Krakowskiej nagrodzono laureatów 7. edycji festiwalu "Cracovia Cantans".

Chóry bez Grand Prix Bardzo dynamicznie śpiewał chór żeński "Voco" z Singapuru Paulina Smoroń /Foto Gość

Dużym zaskoczeniem niedzielnej gali finałowej była decyzja jury, które postanowiło nie przyznawać w tym roku Grand Prix dla najlepszego chóru festiwalu. Nagrodzono jednak najlepszego dyrygenta, którym została Elisa Huovinen z Finlandii.

Przyznano również nagrodę PWM w wysokości 500 euro dla chóru zagranicznego za najlepsze wykonanie pieśni polskich. Zdobył ją estoński zespół Emajõe Laulikud.

Wśród chórów wykonujących muzykę sakralną najlepszy okazał się Addictio Chamber Choir z Finlandii. Drugie miejsce w tej kategorii zajęli artyści z Emajõe Laulikud z Estonii. Podium natomiast zamknęła Schola Cantorum Opoliensis z Opola.

Najlepszym chórem mieszanym tegorocznej edycji VII Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu "Cracovia Cantans" została grupa "Voices" Landesjugendchor Vorarlberg z Austrii. Drugie miejsce w tej kategorii przypadło litewskiemu zespołowi "Saluto". Trzecie miejsce natomiast zajął Addictio Chamber Choir z Finlandii.

Z kolei spośród zgłoszonych chórów żeńskich jury drugie miejsce przyznało grupie Emajõe Laulikud z Estonii. Tuż za nią znalazł się łotewski zespół Jumara.

Pierwsze miejsce w kategorii chórów młodzieżowych przyznano Sanockiemu Zespołowi Wokalnemu "Soul". Najmłodszym wokalistom z kolei przyznano ex aequo dwa trzecie miejsca. Zdobyły je: rosyjski chór Cantabile i Cantando z Czech.

Drugie miejsce wśród zgłoszonych do konkursu chórów kameralnych otrzymał "Voco" Singapore Ladies Choir z Singapuru. Tuż za nim znaleźli się wokaliści z zespołu Allegria z Czech.

Natomiast spośród zespołów wykonujących muzykę ludową, popularną i gospel jury oczarowała grupa "Voices" Landesjugendchor Vorarlberg z Austrii, zajmując tym samym pierwsze miejsce. Drugie z kolei przyznano artystom z Gospel Unlimited z Danii.

Pozostałe zespoły - w tym norweski Steinkjer Blandakor i Hiiula z Estonii (nie biorące udziału w części konkursowej) - otrzymały dyplomy uczestnictwa.

Chóry, które do Krakowa zjechały z całego świata oceniało międzynarodowe jury, w tym prof. Romuald Twardowski - kompozytor, dyrygent Javier Busto, kompozytor Rihards Dubra, dyrektor artystyczny prof. Vytautas Miškinis i dyrygent Damijan Močnik.

Tegoroczny festiwal rozpoczął się 9 czerwca od koncertu zatytułowanego "Światło i śpiew" w kościele św. Katarzyny. Następne dni upłynęły na przesłuchaniach zgłoszonych chórów, przeplatanych kolejnymi koncertami. Festiwal zakończył się w niedzielny wieczór koncertem "Voco" Singapore Ladies Choir w kościele Pijarów.