Mosty między nauką a wiarą

Monika Łącka

publikacja 22.06.2016 15:07

22 czerwca ks. prof. Michał Heller odebrał doktorat honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Mosty między nauką a wiarą Ks. prof. Michał Heller doktorat honoris causa otrzymał m.in. za skuteczne budowanie mostów między nauką a wiarą Monika Łącka /Foto Gość

Uchwałę nadającą wyróżnienie senat uczelni podjął 18 kwietnia, uzasadniając przyznanie ks. prof. Michałowi Hellerowi tytułu doktora honoris causa w uznaniu dla "wyznaczania przez niego nowych kierunków badawczych w kosmologii relatywistycznej i kosmologii kwantowej, wkładu w odnowę filozofii przyrody, filozofii nauki oraz historii nauki, skutecznego budowania mostów między nauką a wiarą, świadectwa wiary o wymiarze racjonalnym, zasług dla Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz współpracy z licznymi organizacjami i towarzystwami".

- Przejawem budowania mostów między nauką a wiarą przez księdza profesora jest ciągłe wskazywanie na istotną potrzebę dialogu nauki i religii w rozwiązywaniu trudnych problemów z zakresu współoddziaływania nauki, filozofii i teologii - mówił podczas uroczystości ks. prof. Janusz Mastalski, prorektor UPJPII, odczytując uzasadnienie uchwały uczelni.

Poprzez świadectwo swojej wiary ks. prof. M. Heller potrafi docierać do ludzi o różnych przekonaniach, a dzięki pracy na polu nauki, filozofii i teologii rozsławia UPJPII na całym świecie, zyskując grono uczonych i naśladowców.

- Warto zwrócić uwagę na wspaniałą cechę księdza Hellera, którą jest interdyscyplinarna otwartość w poszukiwaniu prawdy. Tym razem idzie o prace nad zbudowaniem pomostu między nauką i teologią, co ściśle wiąże się z programem nowej teologii. Według ks. Hellera, jednym z głównych problemów stojących przed teologią XXI wieku jest jej dialog z naukami przyrodniczymi - mówiła w swojej laudacji prof. dr hab. Alicja Michalik, dodając, że nie jest możliwe przedstawienie pełnego dorobku księdza profesora, prowadzi on bowiem badania na bardzo szerokim i tematycznie zróżnicowanym obszarze. Wśród najważniejszych są m.in. pionierskie badania zjawiska osobliwości, wnikliwa refleksja nad matematycznością przyrody, nowa koncepcja filozofii przyrody jako filozofii w nauce czy zbudowanie mostów między naukami przyrodniczymi a filozofią i teologią.

Ks. kard. Stanisław Dziwisz, Wielki Kanclerz UPJPII, gratulując ks. prof. Hellerowi wyróżnienia, przypomniał, że Jan Paweł II darzył go wielkim uznaniem i szacunkiem, a także cenił jego zdanie m.in. podczas pisania encykliki "Fides et ratio".

Ks. prof. Michał Heller - teolog, filozof i kosmolog - urodził się w 1936 r. w Tarnowie, a święcenia kapłańskie przyjął w 1966 r. Jest pracownikiem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego. Jest też założycielem, fundatorem oraz dyrektorem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, a także członkiem Polskiej Akademii Nauk. Za swoją pracę dostał wiele nagród, wyróżnień i tytułów doktora honoris causa - w 2008 r. otrzymał m.in. prestiżową nagrodę Templetona przyznawaną za pokonywanie barier między nauką i religią.

Ci, którzy znają księdza profesora, podkreślają, że jest on człowiekiem niezwykle skromnym, mającym moc przyciągania ludzi, którzy przy nim uspokajają się i wzrastają intelektualnie. Ks. prof. Heller jest też wielkim smakoszem kawy. W wolnych chwilach lubi... latać - na symulatorze lotów, przed ekranem komputera.