Pole Miłosierdzia nabiera kształtów

mk

publikacja 04.07.2016 10:48

Ruszyła budowa drugiego ołtarza ŚDM - na Campus Misericordiae. Powstaje też infrastruktura dla pielgrzymów.

Pole Miłosierdzia nabiera kształtów Wizualizacja ołtarza ŚDM na Campus Misericordiae Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016

Prace trwają już równolegle na Błoniach (gdzie odbędą się Msza św. otwierająca ŚDM, powitanie Ojca Świętego i Droga Krzyżowa) oraz w Brzegach, gdzie papież Franciszek weźmie udział w czuwaniu z młodzieżą oraz odprawi kończącą Światowe Dni Młodzieży Mszę Posłania.

Ołtarze, choć różniące się rozmiarami, powstaną według jednego pomysłu. Każdy będzie się składał z kilku poziomów. Najwyżej umieszczone zostaną ołtarz oraz ambona, nad nimi znajdzie się wsparty na czterech słupach baldachim.

Stopnie bezpośrednio przed ołtarzem zostaną wykorzystane m.in. do inscenizacji. Tę część ozdobią elementy graficzne w postaci promieni miłosierdzia. Wiodącymi kolorami będą biel oraz kolory ŚDM Kraków 2016, znajdujące się w logo.

Miejsce celebracji na krakowskich Błoniach - wraz z bocznymi scenami - zajmie teren o wymiarach 145 na 36 m. Na Campus Misericordiae będzie to 175 na 57 m. Powierzchnia samych ołtarzy to 1700 m kw. na Błoniach i 3800 m kw. w Brzegach.

Na terenie Campus Misericordiae rozpoczęły się już także prace bezpośrednio przygotowujące to miejsce na przybycie pielgrzymów - powstają ogrodzenia sektorów, przywożone są toalety (na samym CM będzie ich 6000 , na drogach dojścia - kolejne 2000), stawiane maszty komunikacyjne, mające zapewnić uczestnikom ŚDM łączność komórkową. Niebawem na Campus Misericordiae mają przyjechać także telebimy.

- Powstaje tu prawdziwe miasteczko, które potrzebuje wody, kanalizacji, światłowodu - wylicza burmistrz Wieliczki Artur Kozioł. - Młodzi ludzie znajdą tu taką infrastrukturę, że będą się czuć jak w dużym mieście, chyba największym w Polsce - dodaje.

Czytaj także: