Plastyczny traktat filozoficzny

Bogdan Gancarz

publikacja 07.07.2016 22:03

Na krakowian i pielgrzymów ŚDM w Barbakanie czekają wielkie obrazy Czesława Dźwigaja z cyklu "Continuum".

Plastyczny traktat filozoficzny Obrazy Dźwigaja są plastyczną wizją odwiecznej egzystencji człowieka Bogdan Gancarz /Foto Gość

- To traktaty filozoficzne wyrażone w języku plastyki - powiedziała 7 lipca, podczas otwarcia wystawy, Anna Miga, kierująca galerią sztuki w Pałacu Vauxhall w Krzeszowicach, w której prof. Dźwigaj często eksponuje swoje dzieła.

Artysta, wykładowca krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, znany do tej pory głównie z dokonań rzeźbiarskich, przedstawił na obrazach: "Sekret życia", "Adoracja demona", "Pokuta cieni" i "Dotyk pełni" etapy egzystencji człowieka.

-­ Sekret życia to najwyższa emanacja ducha, będąca główną osią powołania do życia. Ten czas biologii jest siłą refleksji - od przedstworzenia, czyli wyniknięcia z ciemności niebytu, poprzez duchowe przemiany, pokusy i pokonywanie przepaści ("Adoracja demona"), z wyrazistą zdolnością widzenia siebie, ze świadomością odwiecznego fizycznego wyroku przeznaczenia i przejścia w nieuchronne zapomnienie ("Pokuta cieni"), które po metafizycznej metamorfozie staje się stanem ducha ("Dotyk pełni"), kiedy świat czasu ustępuje miejsca prawdziwemu misterium niewyobrażalności, ostatecznemu bajecznemu uniwersum, pozazmysłowemu ordo amoris (ładowi miłości). Jedno wypływa z drugiego, jest wieczną kontynuacją, stąd tytuł "Continuum" nadany memu tetraptykowi malarskiemu - wyjaśniał prof. Dźwigaj.

Muzyczny wyraz swojej fascynacji cyklem "Continuum" dał wybitny muzyk Józef Skrzek w improwizowanym utworze na instrumenty klawiszowe.

- Jestem zafascynowany Skrzekiem od ponad 40 lat, jeszcze z czasów, gdy grywał z zespołem SBB. Jego muzyka nigdy nie była ilustracyjna, niemniej potrafiła oddawać dobrze zarówno to, co realne, jak i nierealne. Słuchając utworu zainspirowanego obrazami prof. Dźwigaja, łatwo wychwycić i świetlisty wybuch życia towarzyszący narodzinom, i znany już Słowackiemu "jęk szatanów w sosen szumie", i pokutę, i wreszcie przejście do nowej pośmiertnej formy życia - powiedział obecny na wernisażu Krzysztof Nurkowski, nauczyciel i animator kultury z województwa świętokrzyskiego.

Wystawa będzie czynna do 24 sierpnia w Barbakanie, który jest obecnie oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.