"Nie" górali dla handlu w niedziele

jg

publikacja 09.08.2016 17:46

Uliczna zbiórka podpisów w Nowym Targu została przeprowadzona w ramach ogólnopolskiej akcji.

"Nie" górali dla handlu w niedziele Zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem na nowotarskim Rynku Jan Głąbiński /Foto Gość

- Spotykaliśmy się z różnym reakcjami przechodniów. Jedni zdecydowanie popierali, inni wręcz deklarowali, że chcą dalej robić zakupy w niedzielę. Ale raczej wśród Podhalan przeważają głosy przeciwników handlu w niedzielę, o czym może świadczyć liczba zebranych podpisów. Jest ich już kilkaset - mówi Leszek Jankowski z nowotarskiej "Solidarności".

- Mówimy stanowcze "nie" dla handlu w niedziele. Ja osobiście całkowicie bym go zlikwidował - komentuje jeden z nowotarskich członków "Solidarności" i zarazem należący do Związku Podhalan. Organizacje nie wykluczają kolejnej akcji zbierania podpisów. Być może w tej sprawie w najbliższych dniach będzie podjęta specjalna odezwa Związku Podhalan. 

Akcja zbierania podpisów pod projektem ustawy ograniczającej handel w niedziele trwa od czerwca. Obok "Solidarności" i innych związków zawodowych zaangażowały się w nią również organizacje społeczne i katolickie, stowarzyszenia oraz organizacje zrzeszające pracodawców z branży handlowej w tym m.in. Polska Grupa Supermarketów, Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług czy Kongregacja Przemysłowo-Handlowa.