Cześć poległym!

publikacja 01.09.2016 20:26

Krakowskie obchody 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyły się na cmentarzu Rakowickim.

Cześć poległym! Podczas uroczystości kompania honorowa Wojska Polskiego uczciła pamięć poległych, oddając salwę honorową Grzegorz Kozakiewicz

Uroczystości połączone także z obchodami Dnia Weterana zostały zorganizowane przez władze Województwa Małopolskiego oraz Małopolską Radę Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wzięli w nich udział przedstawiciele środowisk kombatanckich z Małopolski, rodzin katyńskich, Wojska Polskiego, poczty sztandarowe kilku krakowskich szkół oraz mieszkańcy miasta - m.in. dwóch małych chłopców w żołnierskich czapkach na głowach i z biało-czerwonymi flagami w rękach.

To właśnie ich zaprosił wicemarszałek Małopolski Wojciech Kozak, by wspólnie z nim poszli złożyć kwiaty przed pomnikiem Armii Kraków.

Jak przekonywał w swoim przemówieniu W. Kozak, 77. rocznica wybuchu II wojny światowej to nie tylko szansa oddania hołdu tym, którzy zginęli za ojczyznę, ale także okazja do refleksji nad wolnością i polską niepodległością.

- Mamy jedną Polskę i nie może nas nic różnić - mówił dodając, że dzięki heroizmowi poległych wszyscy cieszymy się niepodległością, niezależnie od podziałów politycznych i partyjnych.

Kompania honorowa Wojska Polskiego uczciła pamięć poległych oddając salwę honorową. Z kolei modlitwę za zmarłych poprowadził o. Jerzy Pająk OFMCap, kapelan żołnierzy Armii Krajowej i Sybiraków, a także kombatantów i środowisk niepodległościowych.