On chce tu do was przemawiać!

Monika Łącka Monika Łącka

publikacja 10.09.2016 23:11

15 lat od erygowania parafii kard. Stanisław Dziwisz konsekrował kościół Chrystusa Króla na krakowskim os. Gotyk. Przypomniał wiernym, że ciesząc się z tej świątyni sami mają stawać się żywą świątynią Ducha Świętego, wzniesioną na fundamencie, którym jest Chrystus.

On chce tu do was przemawiać! Ważną częścią obrzędu konsekracji kościoła jest namaszczenie ołtarza olejami świętymi Monika Łącka /Foto Gość

- Dzisiejsza konsekracja jest waszą prośbą, by Chrystus był obecny na tym osiedlu. Życzę więc, by ludzie zawsze pamiętali, że Jezus jest obecny w tej świątyni. Oby On nigdy nie był tu osamotniony - apelował metropolita krakowski, dodając, że 15 lat budowy kościoła jest też ważnym wkładem parafii w budowanie historii miasta i archidiecezji.

- Dziś oddajemy go na własność Bogu i dziękujemy za trud budowania parafii - żywego kościoła - pod pięknym wezwaniem Chrystusa Króla. Dziękuję wam, drodzy parafianie, za waszą ofiarność, której wyraz daliście zarówno podczas budowy, jak i urządzania wnętrza kościoła - a wznieśliście go wspólnym wysiłkiem waszych rąk i serc, by przygotować go do dzisiejszej uroczystości - mówił hierarcha dziękując też proboszczowi parafii, ks. Stanisławowi Wątrobie i życząc mu dalszej owocnej budowy - wspólnoty duchowej.

Wspomniał też, że u początków parafii - wydzielonej z parafii Pana Jezusa Dobrego Pasterza - stał w 2001 r. ówczesny metropolita krakowski, czyli śp. kard. Franciszek Macharski. To on ją bowiem erygował.

Z kolei nawiązując do czytań przypisanych poświęceniu kościoła, kard. Dziwisz podkreślał, że „Radość w Panu jest również naszą ostoją”.

- Dziś oddajemy Bogu na własność tę świątynię. On przyjmuje nasz dar i jednocześnie wspaniałomyślnie dzieli się z nami tą przestrzenią. On chce w niej do nas przemawiać, pocieszać, umacniać, dodawać odwagi w naszym pielgrzymowaniu do domu Bożego w niebie, będącego naszą ostateczną przystanią na całą wieczność - przekonywał, tłumacząc, że Bóg przychodzi do nas poprzez sakramenty i głoszone w świątyni Słowo.

Radość z powstałej świątyni to jednak nie wszystko. Dlatego - jak podpowiadał metropolita - parafianie powinni stawać się żywą świątynią Ducha Świętego, wzniesioną na fundamencie, którym jest Jezus Chrystus. To bowiem ma przypominać o osobistym powołaniu do świętości a także o naszej odpowiedzialności za świętość Kościoła.

- Pogłębiajmy radość w Panu w każdą niedzielę, uczestnicząc we Mszy św., by ona była zawsze w centrum każdego tygodnia naszych spraw, obowiązków i zajęć. Niech przestrzeń tej świątyni wypełnia wasza modlitwa, śpiew, adoracja Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie. Rozmawiajcie tutaj z Bogiem o waszych radościach i troskach, planach i nadziejach - prosił kardynał.

Podczas obrzędu konsekracji świątyni kard. Stanisław Dziwisz najpierw poświęcił cały kościół, a następnie namaścił ołtarz oraz ściany olejami świętymi. Później okadził wnętrze kościoła, by roznosiła się w niej woń zmartwychwstania Chrystusa, a na znak Jego obecności zapalił na ołtarzu świece.   

Przedstawiciele rady parafialnej dziękując metropolicie za przewodniczenie konsekracji kościoła, a proboszczowi za trud jego budowa, przypomnieli, że początki parafii były trudne.

- Po pierwszym spacerze na tym terenie, jaki nasz proboszcz odbył w gumiakach (kiedyś były tu bowiem pola, łąki, chaszcze), nie łatwo było podjąć decyzję o budowie kościoła. A jednak proboszcz nie wystraszył się, nie uciekł i nie zrezygnował, ale został i za to mu dziś dziękujemy. Dziękujemy też, że później, dzień po dniu, krok po kroku, realizował plany związane z budową i założeniem parafii. I to też nie było łatwe, co wie to każdy, kto podejmuje się jakiejkolwiek budowy. Zawsze pojawiają się problemy organizacyjne, finansowe, prawne… A nasz ks. proboszcz poradził sobie i dziś uczestniczymy w konsekracji tej pięknej świątyni - mówili zapewniając, że codzienne polecają ks. proboszcza Stanisława Wątrobę Bogu i proszą dla niego o potrzebne łaski.

Warto dodać, że choć parafia została erygowana w 2001 r., to pierwszą Mszę św. na wydzielonej dopiero działce odprawił 17 listopada 2000 r. w Godzinie Miłosierdzia kard. Franciszek Macharski. Poświęcił on wtedy przyszły plac budowy oraz krzyż jubileuszowy.