Zaczęło się od ręcznej sikawki

jg

publikacja 12.09.2016 10:22

Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Starem Bystrem i Niedzicy mają już po 110 lat.

Zaczęło się od ręcznej sikawki OSP w Niedzicy dysponuje już nie sikawką ręczną, ale bardzo nowoczesnym samochodem Jan Głąbiński /Foto Gość

W obu miejscowościach uroczysty jubileusz obchodzono w niedzielę 11 września. W Niedzicy w programie uroczystości była najpierw Msza św. w kościele św. Bartłomieja Apostoła, w czasie której do świątyni wprowadzono relikwie św. Floriana. Potem druhowie, mieszkańcy i wszyscy goście przeszli przed budynek OSP.

- Pierwsze udokumentowane wzmianki dotyczące OSP w Niedzicy pochodzą z 1906 r. W tym roku bowiem niedzicka straż wyposażona została w ręczną sikawkę, wyprodukowaną w Budapeszcie - mówił prezes OSP Niedzica Adam Święty. Uroczystość zbiegła się z poświęceniem nowoczesnego samochodu marki MAN. Poświęcił go ks. Józef Bednarczyk, proboszcz parafii w Niedzicy. Duchowny wystąpił w specjalnym strażackim mundurze.

Następnie przyszedł czas na wręczenie wielu odznaczeń druhom strażakom m.in. przez posła Edwarda Siarkę z Zarządu Wojewódzkiego OSP w Małopolsce. Strażacy natomiast wręczyli pamiątki związane z jubileuszem swoim licznym gościom. Na uroczystości do Niedzicy przyjechali przedstawiciele lokalnych władz na czele z wójtem gminy Łapsze Niżne Jakubem Jamrozem. Adresy okolicznościowe przesłali także parlamentarzyści ziemi podhalańskiej - posłanka Anna Paluch i senator Jan Hamerski. Jubileusz uświetniła orkiestra dęta z Łapsz Niżnych. Wielu mieszkańców na święto strażaków przybyło w regionalnych strojach spiskich. Przyjechali również strażacy OSP z pobliskich miejscowości oraz strażacy ze Słowacji.

Jubileusz 110-lecia świętowała także OSP Stare Bystre koło Czarnego Dunajca. Najpierw w kościele na Skałce strażacy i zaproszeni goście uczestniczyli w Mszy św. Po wspólnej modlitwie przyszedł czas na poświęcenie samochodu ratowniczo-gaśniczego oraz okolicznościowe przemówienia i wręczenie odznaczeń. Radosne świętowanie zakończył występ zespołu regionalnego Turnie ze Starego Bystrego i zabawa z zespołem Kapela Martyny.