Koncert trójorganowy

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

publikacja 19.09.2016 13:22

We wtorek 20 września o godz. 20 w krakowskim kościele Mariackim odbędzie się koncert finałowy II Mariackiego Festiwalu Organowego.

Koncert trójorganowy W krakowskiej bazylice Mariackiej działają aż trzy instrumenty organowe Bogdan Gancarz /Foto Gość

W bieżącej edycji festiwalu zorganizowano 8 koncertów.

- Bazylika Mariacka jest świątynią niezwykłą również z tego względu, że istnieją tu trzy działające instrumenty organowe: 56-głosowe organy główne powstałe w wyniku gruntownej przebudowy w latach 80. ub. wieku przez firmę Włodzimierza Truszczyńskiego, 12-głosowe organy w prezbiterium wykonane w 1912 r. przez Kazimierza Żebrowskiego oraz 7-głosowe organy w nawie południowej wykonane w 1898 r. przez Tomasza Falla. Były używane podczas dotychczasowych koncertów festiwalowych. W trakcie koncertu finałowego zabrzmią wszystkie trzy - zapowiada prof. Witold Zalewski, organista, dyrektor festiwalu, nowy dyrektor Instytutu Muzyki Kościelnej w Krakowie.

Wtorkowy koncert będzie swoistą wizytówką działań placówki kierowanej przez prof. Zalewskiego. Większość wykonawców jest bowiem związana z IMK, który jest międzyuczelnianym przedsięwzięciem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i Akademii Muzycznej.

Na organach głównych będzie grał Henryk Jan Botor, instrumentalista i kompozytor.

- Prócz "Preludium i Fugi" Es-Dur będzie improwizował na temat melodii "Bogurodzicy" i "Roty" Feliksa Nowowiejskiego. W trakcie tegorocznego festiwalu przypadającego w czasie Roku Feliksa Nowowiejskiego staraliśmy się symbolicznie nawiązywać do dokonań twórczych tego kompozytora, związanego niegdyś z Krakowem. Dlatego wykonywaliśmy utwór związany ściśle z miejscem, gdzie odbywa się festiwal - "Fantazję Polską II. Boże Narodzenie w prastarym kościele Mariackim w Krakowie" op. 31 nr 4 - zaznacza W. Zalewski.

Józef Łukasz i Krzysztof Michałek zagrają z kolei na organach w nawie południowej i w prezbiterium. Podczas koncertu wystąpi również Chór UPJPII "Psalmodia" pod dyrekcją prof. Włodzimierza Siedlika.

Wstęp na koncert za okazaniem cegiełki na renowację ołtarza Wita Stwosza o nominałach: 10, 20, 50 lub 100 zł, którą będzie można kupić w dniu koncertu w przedsionku bazyliki.