Pamiątki po kard. Macharskim trafiły na Wawel

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

publikacja 30.09.2016 09:47

Pastorał i trzy mitry po kard. Franciszku Macharskim trafiły do skarbca katedry wawelskiej. Na ręce ks. Zdzisława Sochackiego, proboszcza parafii katedralnej, przekazał je kard. Stanisław Dziwisz.

Pamiątki po kard. Macharskim trafiły na Wawel Pamiątki po zmarłym przekazał kard. Stanisław Dziwisz Tadeusz Warczak

- Będą świadczyć o ciągłości posługi biskupów krakowskich. Dołączą do przechowywanych u nas szat liturgicznych i pastorałów po poprzednikach ks. kard. Macharskiego. W Muzeum Katedralnym przechowywane są m.in. pamiątki po kardynałach: Sapiesze i Wojtyle - powiedział 30 września ks. Sochacki.

Przechowywane przez katedrę zabytkowe szaty i paramenty liturgiczne nie mają jednak charakteru czysto muzealnego.

- Używamy je podczas liturgii w katedrze. Być może więc także pastorał ks. kard. Macharskiego będzie kiedyś użyty - dodaje proboszcz parafii katedralnej.

Pamiątek związanych z życiem i działalnością zmarłego 2 sierpnia kard. Macharskiego pozostało sporo.

- Część z nich pokazaliśmy w 2007 r. na wystawie z okazji 80-lecia urodzin metropolity. Jako muzeum wiele mu zawdzięczamy. To on zdecydował o powołaniu naszej placówki i wybrał dla niej miejsce przy ul. Kanoniczej.

Pokazano wówczas z jednej strony fotografie i dokumenty oficjalne, m.in. ręcznie pisane dyplomy nominacji arcybiskupiej i kardynalskiej oraz ordery Zakonu Maltańskiego i Legii Honorowej, z drugiej zaś pamiątki będące świadectwami bliskich związków z diecezjanami, np. legitymację nr 1/99 Honorowego Ratownika Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego czy szpadę górniczą podarowaną przez górników z Wieliczki.

Były także świadectwa bardziej osobiste, np. fotografia gimnazjalisty Macharskiego w marynarce z krzyżem harcerskim w klapie i kołnierzem koszuli a la Słowacki, obok której prezentowano zaś ten sam kilkudziesięcioletni krzyż harcerski.