Radośnie z pijarami

Łukasz Kaczyński

publikacja 16.10.2016 10:35

Blisko 670 osób uczestniczy w 16. Spotkaniu Młodzieży Pijarskiej, które odbywa się w obiektach Zespołu Szkół im. ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie.

Radośnie z pijarami W trakcie Spotkań Młodzieży Pijarskiej jest czas na zabawę i modlitwę Łukasz Kaczyński

Spotkania Młodzieży Pijarskiej (SMP) wywodzą się z Pijarskiego Przeglądu Piosenki Religijnej, podczas którego zakonnicy odkryli, że młodzi uczęszczający do pijarskich placówek edukacyjnych chcą przebywać razem i pielęgnować wartości chrześcijańskie.

Logo tegorocznego spotkania jest przekreślona kanapa.

- To oczywiste nawiązania do słów papieża Franciszka ze Światowych Dni Młodzieży. Stąd też i hasło: "Wstań i chodź!". Chodzi o to, by nie utożsamiać szczęścia ze "szczęściem kanapowym", ale by się ogarnąć i coś pożytecznego w tym życiu zrobić - wyjaśnia o. Tomasz Abramowicz SP, duchowy opiekun wydarzenia.

W tym roku młodzi z całej Polski, ale także Węgier i Czech, przyjechali do Krakowa już w czwartek 13 października - z racji przypadającego w piątek Dnia Nauczyciela zdecydowano się spotkanie wydłużyć o jeden dzień. W pierwszym dniu młodzież interpretowała za pomocą przedstawień i pantomim fragmenty homilii lub przemówień Ojca Świętego podczas ŚDM.

Piątek 14 października stanowił przestrzeń do spotkania z gośćmi w ramach tzw. Strefy Myśli. Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość wysłuchania i zadania pytań Annie Golędzinowskiej, nawróconej byłej modelce i aktorce mieszkającej we Włoszech, oraz bp. Krzysztofowi Nitkiewiczowi z diecezji sandomierskiej, który mówił młodzieży o miłosierdziu w kontekście sakramentu pojednania. Dzień zakończyło czuwanie modlitewne z trwającą do późna w nocy spowiedzią.

W sobotę 15 października młodzi wyruszyli do Kalwarii Zebrzydowskiej.

- Na dróżkach kalwaryjskich odprawiliśmy Drogę Krzyżową, wykorzystując tekst rozważań biskupa Grzegorza Rysia podczas tego nabożeństwa ze Światowych Dni Młodzieży. Na koniec każda grupa z odrębnych miast została także zawierzona opiece Matki Bożej - opowiada o. Abramowicz.

Sobotni wieczór stanowił czas radości z przeglądem piosenki oraz chrześcijańską zabawą taneczną i treningiem z "ojcem Sławomirem Szmalem" - za bramkarza polskiej reprezentacji piłki ręcznej przebrał się bardzo podobny do niego zakonnik, który poprowadził z młodzieżą ćwiczenia fizyczne. Podobnie jak w ubiegłym roku w czasie spotkania zorganizowano także Strefę Seniora - specjalny program adresowany do absolwentów pijarskich szkół oraz studentów.

Uczestnicy SMP przyznawali, że jest to dla nich niezwykła przestrzeń łączenia wiary i codzienności.

- Pijarzy pokazują, że zabawa i modlitwa się nie wyklucza. I chyba to jest taki wyjątkowy przekaz tego spotkania - ojcowie uczą nas, że także w codziennym życiu powinniśmy umieć to połączyć - mówi Karolina Dybicz z Poznania.

16. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej zakończy się w niedzielę 16 października po południu.