Pokazują, co najlepsze

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

publikacja 28.10.2016 08:00

W Krakowie trwają jubileuszowe 20. Międzynarodowe Targi Książki. Wydawcy przedstawiają swoje najciekawsze publikacje.

Pokazują, co najlepsze Poznańskie Wydawnictwo Zysk i S-ka uczciło jubileusz 75. urodzin Leszka Długosza wydaniem jego bogato ilustrowanych wspomnień z "Piwnicy pod Baranami" Bogdan Gancarz /Foto Gość

Przy stoisku krakowskiego Wydawnictwa M zwraca uwagę rozłupany pień drzewa. Stoi na nim wielka księga w oprawie przypominającej korę. To książka niezwykła nie tylko ze względu na wielkość - ma bardzo ciekawą treść i jest także dziełem sztuki edytorskiej.

- Album podhalańskiej pisarki Beaty Zalot "Janos z Dymbna" przedstawia postać niezwykłego ludowego rzeźbiarza Józefa Janosa (1895-1985), łączącego wielki talent z wielką wyobraźnią. Artysta rodem z Dębna Podhalańskiego rzeźbił przede wszystkim figury świętych, umieszczane w kapliczkach i kościołach. Miał duże wyczucie religijne łączące się z jego misją artystyczną. "Drzewo nigdy nie jest samo. Pon Bóg w nim siedzi i kie się siekierkom, strugacem lebo dłutem porusy, to się objawio. Ale na ręcach trza mieć naznacony krzyzyk, jako Wit Stwosz mioł" - powiadał - mówi Maryla Kania z Wydawnictwa M.

Dębnu poświęcona jest również książka wydana przez krakowskie Wydawnictwo Astraia. - To drugie, uzupełnione wydanie bogato ilustrowanej publikacji przedstawiającej słynny, zdobiony malowidłami kościół drewniany w Dębnie Podhalańskim, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Książka jest częścią cyklu, w którym prezentujemy zabytkowe kościoły Podhala, Spisza i Orawy - mówi Rafał Monita.

- Nowością jest również tom podań i legend o świętych spod Babiej Góry, Tatr i Pienin, przedstawionych potoczyście przez krakowskiego pisarza Bartłomieja Grzegorza Salę - dodaje Katarzyna Wiwer.

Jubileusz 75. urodzin Leszka Długosza, krakowskiego poety, niegdyś pieśniarza "Piwnicy pod Baranami", czczą nie tylko w Krakowie. Pamiętało o nim również poznańskie Wydawnictwo Zysk i S-ka, publikując jego bogato ilustrowaną książkę wspomnień "Pod Baranami ten szczęsny czas", poświęconą okresowi występów  w "Piwnicy". - Cieszymy się, że mogliśmy wydać ten tom. Książki tego typu, prezentujące historie kultury polskiej, są bowiem bardzo potrzebne. Leszek Długosz jest zaś żywym klasykiem - powiedział Adam Zysk.

W sobotę 29 października o godz. 15 autor będzie podpisywał swoją książkę na stoisku wydawnictwa Zysk (D34). To preludium przed jego jubileuszowym koncertem w Teatrze Słowackiego. 7 listopada L. Długosz zaprezentuje tam swoje pieśni w niezwykłej, bo symfonicznej aranżacji.

Obchodzony teraz Rok Henryka Sienkiewicza zaznaczono na targach nie tylko przez prezentację na stoisku Państwowego Instytutu Wydawniczego ilustrowanego tomu listów pisarza wybranych przez Marię Bokszczanin. Dzisiaj między godz. 14 a 15 w Dziecięcej Strefie Warsztatowej w targowej hali Dunaj Iwona Haberny zaprezentuje grę planszową "W Pustyni i w puszczy", opartą na powieści Sienkiewicza.

Na jubileusz 20-lecia targów przygotowano książkę "Jesienny, mglisty poranek w Galicji", zawierającą 20 opowiadań polskich pisarzy współczesnych. Można ją kupić w kasach biletowych. Dochód posłuży do zakupu książek, które zostaną przekazane dla podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Kobiet, prowadzonego w nowohuckich Czyżynach przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Imprezy targowe odbywają się w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym Expo Kraków (ul. Galicyjska 9). 28 i 29 października stoiska będą czynne od godz. 10 do 19, zaś w niedzielę - od godz. 10 do 17. Posiadacze biletu mogą w dniu odwiedzin stoisk targowych jeździć bezpłatnie po Krakowie środkami komunikacji miejskiej.