Kolejka na Kasprowy gotowa na sezon zimowy

jg /materiał prasowy

publikacja 28.10.2016 22:37

Na szczyt turyści będą mogli wjeżdżać od soboty, od 8.00. Start sezonu dla narciarzy, jak co roku, zależy przede wszystkim od warunków atmosferycznych.

Kolejka na Kasprowy gotowa na sezon zimowy Z Kasprowego Wierchu rozpościerają się niezapomniane widoki Adam Brzoza

Piątek był ostatnim dniem okresowego przeglądu kolejki na Kasprowy Wierch przed zbliżającą się zimą.

To pierwsza i jedyna tego typu inwestycja w Polsce. Pokonuje trasę długości 4,2 tys. m, o 936 m różnicy poziomów, jadąc z prędkością 8 metrów na sekundę. Choć powstała już w 1936 r., została poddana gruntownej modernizacji i dziś wykorzystuje najbardziej nowoczesne rozwiązania technologiczne.

Okresowe przeglądy co roku wyłączają kolej z eksploatacji na kilka dni wiosną i na jesieni. Tegoroczna kontrola obejmowała także czynności wykonywane raz na trzy lata.

- Przegląd trwał od 24 do 28 października. W tym czasie wykonaliśmy szereg działań zalecanych przez producenta. Tak jak wszystkie koleje PKL, kolej linowa Kasprowy Wierch jest objęta cotygodniowymi, comiesięcznymi i okresowymi kontrolami. Dodatkowo codziennie przed startem wykonujemy jazdę kontrolną - mówi Marian Szewczyk, kierownik ośrodka Polskich Kolei Linowych Kasprowy Wierch.

Systematyczne przeglądy wynikają z jednego z priorytetów działalności spółki - troski o bezpieczeństwo i komfort wszystkich pasażerów. Do końca października kolej będzie kursowała od 8.00 do 15.30, a od pierwszego listopada od 9.00 do 14.00.

Start sezonu zimowego na Kasprowym Wierchu, jak co roku, zależy od warunków atmosferycznych - ilości naturalnego śniegu i minusowej temperatury, utrzymującej pokrywę śnieżną. Ze względu na działalność prowadzoną na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego i narzucone przez tę instytucję ograniczenia, w ośrodku nie ma możliwości dośnieżania terenów dla narciarzy.