Czarują z tatrzańskich smreków

Jan Głąbiński

|

Gość Krakowski 45/2016

publikacja 03.11.2016 00:00

Bramę tej szkoły przekraczali najwybitniejsi artyści, m.in. Jan Matejko, Jacek Malczewski, Stanisław I. Witkiewicz. Dziś prace jej uczniów zdobią europejskie place, dworce i lotniska. Kiedyś trafiły nawet do Watykanu.

Grób Antoniego Kenara, znakomitego artysty, który patronuje zakopiańskiej szkole, mieści się na cmentarzu na Pęksowym Brzyzku. Przed Wszystkimi Świętymi uczniowie przynieśli na mogiły symboliczne drewniane kwiaty. Grób Antoniego Kenara, znakomitego artysty, który patronuje zakopiańskiej szkole, mieści się na cmentarzu na Pęksowym Brzyzku. Przed Wszystkimi Świętymi uczniowie przynieśli na mogiły symboliczne drewniane kwiaty.
Jan Głąbiński /foto gość

O relacjach, jakie się tu zawiązują, świadczy liczba osób, które przyjechały na jubileusz. – Szkoła uczy wybierać to, co ważne, bo w tym zalewie pseudokultury staramy się najpierw pokazać młodzieży, a potem wspólnie z nią wyławiać to, co jest cenne. Nie ukrywam, że jest to trudne, ale mamy szczęście do dobrych pedagogów – mówi Marek Król-Józaga, dyrektor artystyczny Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Placówka świętuje w tym roku 140-lecie. Co ważne, M. Król-Józaga na szkołę patrzy także z perspektywy absolwenta.

Dostępne jest 8% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.