To on postawił krzyż na Giewoncie

jg

publikacja 20.11.2016 08:59

Minęło 150 lat od śmierci ks. Kazimierza Kaszelewskiego, drugiego zakopiańskiego proboszcza.

To on postawił krzyż na Giewoncie Górale w strojach regionalnych modlili się nad grobem drugiego zakopiańskiego proboszcza Jan Głąbiński /Foto Gość

Uroczystości upamiętniające ks. Kazimierza Kaszelewskiego odbyły się 19 listopada na cmentarzu przy ul. Nowotarskiej w Zakopanem. Na grobie duchownego złożono kwiaty i zapalono znicze .

Po śmierci ks. Józefa Stolarczyka w 1893 r. drugim proboszczem Zakopanego został właśnie ks. Kazimierz Kaszelewski. Nowy proboszcz dokończył budowy kościoła i ołtarzy, zbudował nową plebanię, założył nowy cmentarz parafialny i był inicjatorem postawienia krzyża na Giewoncie - w 1901 r. Za jego czasów powstała ochronka im. św. Kazimierza i pierwsze przedszkole, dom parafialny.  

Kapłan był również założycielem nowej parafii na Olczy. Działał w wielu zakopiańskich organizacjach społecznych, głównie charytatywnych, ale także w Towarzystwie Tatrzańskim, Radzie Szkolnej, Towarzystwie Upiększania Zakopanego i Towarzystwie Pomocy Przemysłowej. Duchownego wspominano także podczas sesji historycznej.