Czy w mediach można głosić Ewangelię?

publikacja 01.12.2016 14:04

Zdecydowanie tak, a udowadniali to uczestnicy konferencji naukowej "Religia i kultura w cyfrowych mediach", która 1 grudnia odbyła się w Akademii "Ignatianum" w Krakowie.

Czy w mediach można głosić Ewangelię? - Oby nowe media nie zatarły godności człowieka - przestrzegał ks. dr hab. Michał Drożdż z UPJPII Monika Łącka /Foto Gość

Jak przekonywała dr hab. Aleksandra Pethe, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Kościół katolicki od wielu lat nie ma wątpliwości, że media są jednym ze współczesnych sposobów głoszenia Ewangelii, a w internecie strony religijne wyrastają jak grzyby po deszczu. - Ich rolą jest zarówno ewangelizowanie, jak i umacnianie wiary oraz służba drugiemu człowiekowi. Dobrze rozumiał to Jan Paweł II, który w orędziu na Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu podkreślał, że trzeba dowartościować media jako nośnik Ewangelii, a papież Franciszek dodaje, że komunikacja w wirtualnym świecie nie jest tylko narzędziem, ale także przestrzenią życia, w której wiara jest obecna - mówiła A. Pethe.

Wyjaśniała również, że wśród najczęstszych form przekazu treści religijnych jest świadectwo. - Obecnie nie ma portalu katolickiego, w którym by nie było tego elementu - podkreśliła. Bohaterami i odbiorcami świadectw są głównie ludzie młodzi.

Potrzebę obecności w wirtualnym świecie dostrzegają i doceniają m.in. zakony, które nie tylko ewangelizują w cyberprzestrzeni, ale również wykorzystują media do działalności powołaniowej.

- Świat realny przenika się obecnie z wirtualnym, o czym pisał już papież Benedykt XVI, nazywany teologiem świata cyfrowego. Współczesny kapłan znajduje się w nowej, nieznanej wcześniej epoce, bowiem świat cyfrowy rozszerza swoje granice i buduje się w nim coraz to inne relacje - zauważył ks. dr hab. Andrzej Adamski SJ z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, przypominając, że w wirtualnym świecie świetnie odnajdują się jezuici, którzy oprócz prostego i czytelnego portalu (w którym znaleźć można wszystko - informacje o zakonie, domach rekolekcyjnych, rekolekcjach ignacjańskich, konkretną formację czy pomoc duchową i psychologiczną), stawiają również na przekaz oparty na świadectwach, są obecni w mediach społecznościowych (Facebook, Twitter, YouTube) i prowadzą portal religijny Deon.pl.

Z kolei ks. dr hab. Michał Drożdż, kierownik Instytutu Dziennikarstwa UPJPII, zastanawiał się, jak współczesny człowiek odnajduje się w tzw. kulturze 2.0. - Dawniej media relacjonowały obiektywną rzeczywistość, teraz ją kreują, a realizm życia codziennego nieustannie konfrontuje się z wirtualną rzeczywistością - bez przerwy zaglądamy bowiem do internetu w komórce, tablecie, mamy też na uszach słuchawki. To wszystko sprawia, że człowiek zaczyna żyć w cyberprzestrzeni, a media definiują jego tożsamość i oddziałują na nią - mówił z nadzieją, że pod wpływem obecności w wirtualnym świecie człowiek nie zatraci swojej podmiotowej tożsamości oraz godności.

Konferencję zorganizowały Akademia "Ignatianum", Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach i Wyższa Szkoła "Humanitas" w Sosnowcu.