Niepełnosprawni pojadą do Lourdes

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

publikacja 11.02.2017 13:39

Chorzy i niepełnosprawni z okazji Światowego Dnia Chorego dziękowali dziś modlitewnie w krakowskim kościele misjonarzy za ubiegłoroczne Światowe Dni Młodzieży. Niektórzy z nich polecą z pielgrzymką do Lourdes.

Niepełnosprawni pojadą do Lourdes - Jesteście najpiękniejszym darem dla Kościoła młodych mówił do chorych i niepełnosprawnych. Część z nich pielgrzymowała do Lourdes w ub. roku, inna część zaś poleci tam w bieżącym roku na Wielkanoc. Zawiozą świecę, widoczną po prawej stronie, pod sztandarem Fundacji HCPT Bogdan Gancarz /Foto Gość

Podopieczni i wolontariusze z Domu Pomocy Społecznej przy ul. Łanowej przygotowali inscenizację nawiązującą do odczytanego w trakcie Mszy fragmentu Ewangelii o rozmnożeniu chleba. Ruszyli z koszyczkami z chlebem oraz tackami pełnymi papierowych rybek do uczestników nabożeństwa.

Wśród modlących się podczas Mszy św., którą w kościele pw. NMP z Lourdes odprawił bp Damian Muskus wraz z bernardynem o. Barnabą, byli również uczestnicy wielkanocnej pielgrzymki chorych i niepełnosprawnych do sanktuarium w Lourdes. Modlili się tam w ub. r. w intencji ŚDM. W lurdzkiej grocie Massabielle zapłonęła wówczas w Wielkanoc świeca, wykonana przez niepełnosprawnych w ramach warsztatów terapii zajęciowej.

- Nie mam wątpliwości, że te wspaniałe, niezapomniane Dni są owocem waszej modlitwy w grocie Massabielle, ale także waszej niełatwej codzienności i cierpień ofiarowanych w intencji młodych całego świata. Wy wszyscy, wraz z wieloma innymi chorymi i niepełnosprawnymi osobami, które nas wspierały, byliście ważną, bardzo cenną częścią tego święta - powiedział bp Muskus.

- Jesteście najpiękniejszym darem dla Kościoła młodych. Oni was potrzebują, bo to właśnie wy budzicie i otwieracie ich serca na Boże miłosierdzie, uczycie wrażliwości i radości wzajemnego obdarowywania się, braterstwa i solidarności. Uczycie ich nadziei i miłości, która mnoży się i umacnia dzięki temu, że jest bezinteresownie dzielona z braćmi - dodał biskup.

Pielgrzymkę zorganizowała działająca w Krakowie Fundacja HCPT Polska. Założył ją w 2013 r. Andrew Keogh, mieszkający pod Wawelem Brytyjczyk irlandzkiego pochodzenia. Dzisiaj przed i po Mszy, niósł z dumą fundacyjny sztandar.

- Nasza fundacja jest częścią międzynarodowej wspólnoty założonej 60 lat temu przez Fundację Hosanna House & Children’s Pilgrimage Trust. W 1956 r. młody pediatra Michael Strode - dziś mnich z zakonu cystersów - zabrał ze sobą do Francji pierwszą grupę dzieci, które leczył w angielskim szpitalu. Gdy zobaczył, jak bardzo jego mali pacjenci zmienili się po powrocie, założył Fundację HCTP, która co roku zabiera ponad 1000 niepełnosprawnych dzieci i dorosłych z całego świata, aby wspólnie świętować zmartwychwstanie w pobliżu groty Massabielle, gdzie Bernadetta Soubirous zobaczyła Piękną Panią i źródło wody będącej znakiem cudów - mówi związana z fundacją dr Magdalena Hodalska, wykładowczyni UJ.

- W tym roku w drogę do Lourdes wyruszą z nami m.in. mali pacjenci z oddziału onkologicznego dziecięcego szpitala w Prokocimiu, dzieci z zespołem Downa ze stowarzyszenia „Tęcza” oraz niepełnosprawni podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Krakowie. To oni zaniosą do Pięknej Pani modlitwy w intencji uczestników ŚDM, organizatorów, patronów i wszystkich ludzi dobrego serca, którzy pomagają nam pomagać - dodaje dr Hodalska.

Tym razem pojedzie 30 osób, którym będą towarzyszyli opiekunowie, w tym lekarz. Duchowym przewodnikiem pielgrzymki będzie o. Barnaba, bernardyn z Kalwarii Zebrzydowskiej. Zabiorą ze sobą świecę pobłogosławioną w trakcie dzisiejszej Mszy św.

Będzie to dla nich wielkie przeżycie. - Monika komunikuje się ze światem, mrugając oczami. Ksawery ma porażenie czterokończynowe, padaczkę i zanik nerwu wzrokowego, jednym uchem słyszy każdy szelest i uwielbia muzykę. Olaf musi być przypięty do wózka pasami i marzy o tym, żeby zostać kierowcą. Najbardziej lubi, żeby być blisko niego. Kamil lubi windy, Grzegorz zjeżdżanie i wyjeżdżanie wózkiem po schodach i krawężnikach. We Francji mali pielgrzymi mogą przeżyć wielką przygodę i chociaż na chwilę zapomnieć o swojej chorobie. Do tej pory ich świat ograniczał się do domu i szpitala. Nigdy nie byli za granicą, nigdy nie lecieli samolotem - wymienia dr Hodalska.

Osoby. które chcą, by uczestnicy pielgrzymki modlili się w Lourdes w ich intencji, mogą do Wielkiej Soboty włącznie wysyłać swe prośby modlitewne pod adresem elektronicznym: lourdes@hcptpolska.pl.