Krew dla ojczyzny

mk

publikacja 28.02.2017 18:02

W Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" - 1 marca - studenci Akademii Ignatianum po raz kolejny organizują dzień honorowego krwiodawstwa.

Krew dla ojczyzny Krew będzie można oddawać w Akademii Igantianum (ul. Kopernika 26) w godz. 10-15 Anna Kwaśnicka /Foto Gość

- Akcję "Oddaj krew dla Ojczyzny" organizujemy, aby promować ideę nowoczesnego patriotyzmu, rozumianego jako praca dla dobra ojczyzny, postaw prospołecznych oraz pracy wolontaryjnej. Krwiodawstwo jest bezpośrednim sposobem na ratowanie ludzkiego życia - mówi Tomasz Ubik, przewodniczący Samorządu Studenckiego Ignatianum.

Krew będzie można oddawać w budynku Akademii Ignatianum przy ul. Kopernika 26 w godz. 10-15. Akcję promuje przygotowany przez studentów Igantianum i Zespół Forteca teledysk do piosenki "Żołnierze Wyklęci - Niezłomni Żołnierze". - Krwi nie da się wyprodukować, to wielki skarb, którym możemy się podzielić. Nie wiemy, kiedy krew może być nam potrzebna - zachęca Justyna Kulczycka, pomysłodawczyni teledysku i koordynatorka projektu.

Tego samego dnia rozpocznie się kolejny etap X edycji akcji "Rodacy - Bohaterom".

- Działania teraz przez nas podejmowane to głównie zbiórka funduszy, które przekazane zostaną m.in. na wsparcie finansowe kombatantów i polskich środowisk w zakresie pomocy medycznej i sanatoryjnej, renowację miejsc pamięci na Kresach oraz realizacje wakacyjnych projektów dla dzieci, młodzieży i nauczycieli polskich szkół - mówi Tomasz Konturek, koordynator akcji w Krakowie i Małopolsce.

- Przez cały grudzień i styczeń Akademia Ignatianum w Krakowie koordynowała zbiórkę żywności, zakończoną sukcesem - zebraliśmy ponad 5 ton żywności i przygotowaliśmy ponad 400 jednakowych paczek, które trafiły m.in. na Ukrainę i do Rumunii. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli Polakom na Kresach, dziękuję za każdy kilogram cukru, każdą czekoladę, każde dobre słowo. Dalej liczę na bezinteresowność ludzi dobrej woli. Mam nadzieję, że uda nam się zebrać potrzebne pieniądze - dodaje.

„Oddaj krew dla Ojczyzny #2”
Akademia Ignatianum w Krakowie