Sto lat kobierzyńskiego szpitala

publikacja 18.05.2017 10:00

Swój jubileusz Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie, w którym leczą się osoby chorujące psychicznie i uzależnione, otwiera w najbliższy weekend konferencją naukową i wielkim rodzinnym piknikiem.

Sto lat kobierzyńskiego szpitala Szpital chce otworzyć nowe stulecie poprzez zmianę swego wizerunku, dlatego zaprasza mieszkańców Krakowa na rodzinny piknik Materiały Szpitala im. Babińskiego

Szpital chce otworzyć nowe stulecie także poprzez zmianę wizerunku i charakteru tego miejsca, chociaż nie jego pierwotnej funkcji. - Do tej pory szpital w Kobierzynie postrzegany był często jako miejsce zamknięte, odizolowane od reszty świata, do którego bez potrzeby lepiej w ogóle się nie zbliżać. Chcemy zmienić ten stereotyp i pokazać prawdziwe jego oblicze, miejsca pięknego i pełnego uroku, spokojnego i bezpiecznego - zapowiadają władze szpitala na czele z dyrektorem Stanisławem Kracikiem oraz Maciej Bóbr, rzecznik prasowy placówki.

W piątek 19 maja odbędzie się więc konferencja "Dziedzictwo Kobierzyna", podczas której eksperci udowodnią, że krakowski szpital to dzisiaj jeden z wiodących w Polsce ośrodków opieki psychiatrycznej, który wprowadza nowe trendy w leczeniu i pokazuje, że konieczna reforma psychiatrii możliwa jest nawet w niesprzyjających warunkach prawnych i finansowych. Co więcej, personel szpitala wciąż uczy się i dzieli swoją wiedzą oraz stuletnim doświadczeniem w leczeniu i pomaganiu chorym w zdrowieniu.

Z kolei w sobotę o godz. 10 na terenie zabytkowego zespołu szpitalno-parkowego w Kobierzynie rozpocznie się pełen atrakcji piknik. - Zachęcamy mieszkańców Krakowa, żeby odwiedzili kobierzyńskie miasto-ogród tak, jak odwiedza się inne krakowskie parki i miejsca zielone. Chcemy bowiem, aby stuletni park w Kobierzynie był miejscem, do którego można przyjść na spacer, z rodziną, z dziećmi, żeby odpocząć i zrelaksować się. Piękny, zabytkowy zespół szpitalno-parkowy może przecież pełnić taką rolę, jaką pełnią popularne uzdrowiska, np. w Rabce i Krynicy-Zdroju - służąc osobom chorym, mogą jednocześnie być miejscem wypoczynku i rekreacji dla wszystkich mieszkańców Krakowa i okolic - zachęca M. Bóbr.

Co ważne, szpital cały czas poszerza swoją ofertę dla odwiedzających i zaprasza ich do oglądania wystaw prac pacjentów, zakupu wykonanych przez nich rzeczy (m.in. ceramiki i biżuterii), korzystania z oferty pracowni florystycznej i bufetu.

Z kolei podczas pikniku wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach garncarskich, ceramicznych, florystycznych i plastycznych, które poprowadzą terapeuci pracujący na co dzień z pacjentami szpitala. W planie dnia są też: gra terenowa dla całych rodzin, organizowana przy współpracy z ZHP, nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, zajęcia edukacyjne dla dzieci i spacery połączone ze zwiedzaniem szpitala i poznawaniem jego historii. Nie zabraknie też występów artystycznych w wykonaniu zespołu Małe Słowianki (godz. 11) i dr. Wojciecha Korzeniowskiego, uzdolnionego muzycznie psychiatry szpitala, który kiedyś uczestniczył w programie "Idol". Zaprezentuje on repertuar Grzegorza Turnaua i Marka Grechuty (godz. 13).

Przez cały dzień będzie można również oglądać ciekawe tematyczne wystawy, kupić prace wykonane przez pacjentów i nabrać sił, odwiedzając stoiska gastronomiczne. Na smakoszy będzie też czekać legendarna kobierzyńska szarlotka.