Patriotyzm na miarę Jana Pawła II

Łukasz Kaczyński

publikacja 03.06.2017 18:07

W sobotę 3 czerwca w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich odbyła się Gala Finałowa XIII Konkursu Papieskiego Instytutu Tertio Millennio pod hasłem "Patriotyzm Karola Wojtyły – 1920-2005".

Patriotyzm na miarę Jana Pawła II Zwyciężczynią konkursu została Alicja Kozłowska z Krosna (pierwsza z lewej). Łukasz Kaczyński

W całej Polsce w rywalizacji wzięło udział ponad 5 tysięcy osób. Uczestnicy musieli najpierw rozwiązać quiz o Janie Pawle II, a następnie test wielokrotnego wyboru. Kolejnym zadaniem dla uczestników, którzy zdobyli największą liczbe punktów było napisanie eseju.

Dziś do Krakowa zostało zaproszonych 6 autorów najlepszych prac z województw: małopolskiego i podkarpackiego, którzy musieli obronić przygotowaną pracę przed specjalną komisją.

- Wydaje nam się, że obecnie młodzi ludzi potrzebują dobrego wzorca mądrego patriotyzmu - żyjemy bowiem w czasach, gdy zbyt łatwo popadamy w pewne skrajności, a patriotyzm przeradza się w nieraz zbytni nacjonalizm albo kosmopolityzm - oceniła Agnieszka Dyjak, koordynator konkursu.

Jak dodała w pracach uczestników było widać, że dostrzegli oni wartość spojrzenia Jana Pawła II na umiłowanie ojczyzny.

- Po przeczytaniu wielu esejów mam wrażenie, że papież Polak jest dla nich wzorem realizowania patriotyzmu w codziennym życiu. To, co było najciekawsze w tych pracach, to wskazania na miłowanie ojczyzny poprzez docenienie historii i kultury, zwłaszcza lokalnej - przyznała.

Najlepiej swoją pracę zaprezentowała Alicja Kozłowska z krośnieńskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, która w nagrodę pojedzie na wycieczkę do Rzymu.

Drugie oraz trzecie miejsce zajęły Jadwiga Pelc i Jadwiga Kędra, uczennice Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Prezentek z Rzeszowa. Wszyscy laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Zwyciężczyni małopolskiej edycji tłumaczyła, że termin patriotyzm jest dziś często używany, ale niejednokrotnie bez zrozumienia.

- W swojej pracy zwróciłam uwagę na miejsce patriotyzmu w codziennym życiu - jak żyć nim na co dzień, gdzie go znajdować i czym się kierować. Jan Paweł II jest tutaj wspaniałym przykładem. Był niezwykłym patriotą - nie szedł na kompromisy i był stanowczy w swych poglądach - przyznała A. Kozłowska.

Konkurs Papieski to jedna z największych inicjatyw promująca bogactwo myśli i czynu Jana Pawła II. Od 13 lat organizuje go krakowski Instytut Tertio Millennio, który w 1995 r. założył o. Maciej Zięba OP.

- Co roku w konkursie bierze udział tysiące młodych osób. Bardzo cieszy to, co słyszymy w czasie jego trwania - że poprzez udział w nim zaczynają oni głębiej poznawać nauczanie Jana Pawła II, co przekłada się na podtrzymywania pamięci o nim. Także tegoroczny temat - patriotyzm - jest również niezmiernie ważny, gdyż tylko jego właściwe rozumienie daje możliwość prawidłowego kształtowania przyszłości Polski i jej społeczeństwa - podsumował tegoroczną edycję wydarzenia wiceprezes Instytutu, Alfred Wagner.