Miałem tam swój dom

Jan Głąbiński

publikacja 06.06.2017 05:08

Siostry urszulanki z Jaszczurówki w Zakopanem wydały album, który pokazuje wizyty Jana Pawła II w ich domu pod Giewontem. Publikacja zawiera mało znane dotąd fotografie.

Miałem tam swój dom Album zawiera wiele mało znanych dotąd zdjęć Paweł Murzyn

Z okazji promocji albumu i 20. rocznicy pobytu Jana Pawła II w Zakopanem Mszę św. odprawił w kaplicy na Jaszczurówce abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Abp Depo podkreślił ogromy wymiar duchowy papieskiej pielgrzymki do Polski, którą Jan Paweł II odbył 20 lat temu. - Ojciec Święty jeszcze raz nam pokazał, że Różaniec jest szkołą Ewangelii. Jakże pięknie poprowadził modlitwę różańcową z Ludźmierza, która była transmitowana na cały świat. Tamta chwila została zatrzymana w niezwykle urzekającej figurze Jana Pawła II, który stoi po środku Maryjnego Ogrodu Różańcowego w Ludźmierzu. Obiekty powstały dzięki zasłudze nieżyjącego już kustosza ludźmierskiego ks. prał. Tadeusza Juchasa - przypomniał metropolita częstochowski.

Siostry urszulanki dziękowały wszystkim za obecność i wspólną modlitwę w kaplicy na Jaszczurówce, która znajduje się wewnątrz najstarszej części domu zakonnego. Liturgię swoim śpiewem i grą uświetnili m.in. górale ubrani w stroje regionalne, była także kapela. Na Jaszczurówkę przyjechał starosta tatrzański Piotr Bąk, obecna była również znakomita podhalańska artystka Hanka Rybka.

Po Mszy św. w ogrodach zakonnych był czas na rozmowy i wspomnienia związane z papieską wizytą na Jaszczurówce. Siostry zaprezentowały okolicznościowy album "Miałem tam swój dom", w którym ukazana jest historia zakonu urszulanek na Jaszczurówce, a przede wszystkim gości, jacy tam mieszkali. Oczywiście, na pierwszym miejscu trzeba wymienić Jana Pawła II. Ojciec Święty chętnie gościł u sióstr jako biskup, a potem kardynał. Album zawiera mało znane archiwalne zdjęcia z pamiętnych wizyt przyszłego papieża. W pozycji znajdziemy także opowieści o prymasie Polski kard. Stefanie Wyszyńskim i bł. ks. Jerzym Popiełuszce, którzy również zatrzymywali się na Jaszczurówce. Album zawiera też skany, np. wpisów pamiątkowych.

Stałym gościem sióstr urszulanek na Jaszczurówce podczas pobytów na Podhalu był zawsze abp Marek Jędraszewski, obecny metropolita krakowski.

Spotkanie na Jaszczurówce zakończyło się wspólnym poczęstunkiem dla wszystkich gości.

Siostry urszulanki na Jaszczurówce w Zakopanem są od 1933 roku. Obecnie prowadzą przedszkole dla 75 dzieci, przyjmują grupy rekolekcyjne i młodzieżowe, a także rodziny i osoby indywidualne - na wypoczynek i czas skupienia. Kaplica na Jaszczurówce jest ośrodkiem życia religijnego dla licznie przybywających do Zakopanego turystów.