Z Najświętszym Sakramentem przez miasto

mk

publikacja 13.06.2017 16:45

Centralna procesja Bożego Ciała w Krakowie rozpoczęła się dziś o godz. 9. Mszą św. na Wawelu.

Z Najświętszym Sakramentem przez miasto Procesja Bożego Ciała w Krakowie w 2015 roku Monika Łącka /Foto Gość

Eucharystii na dziedzińcu przed katedrą wawelską po raz pierwszy przewodniczy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Po wyjściu z Wawelu procesja Bożego Ciała uda się na Rynek Główny. Czterem ołtarzom będą towarzyszyć hasła: "Jezus zaprasza" (przy kościele św. Idziego, u wylotu ul. Grodzkiej), "Jezus umacnia" (przy kościele Świętych Piotra i Pawła, ul Grodzka), "Jezus idzie z nami" (przy kościele św. Wojciecha, Rynek Główny) i "Jezus jednoczy" (przy kościele Mariackim, Rynek Główny). Po zakończeniu procesji przed bazyliką Mariacką zostanie odprawiona Msza św. dla wszystkich, którzy nie mogli w niej uczestniczyć na wzgórzu wawelskim.

W projektach poszczególnych ołtarzy znalazły się wizerunki Maryi (figura z Fatimy i obraz z Jasnej Góry) oraz związanych z Krakowem świętych - Brata Alberta, s. Faustyny, Jana Pawła II i Królowej Jadwigi.

W ostatnich latach podczas uroczystości Bożego Ciała metropolita krakowski (dziś emerytowany) kard. Stanisław Dziwisz nawiązywał do spraw aktualnych i społecznej nauki Kościoła. Rok temu mówił m.in. o Światowych Dniach Młodzieży i Roku Miłosierdzia: - Rok Święty Miłosierdzia to dobry czas, byśmy mieli odwagę przeprowadzić rachunek sumienia z naszej osobistej i zbiorowej postawy: czy rzeczywiście jesteśmy ludźmi miłosierdzia - podkreślał. - Zawsze też istnieje droga powrotu i nawrócenia, przebaczenia i pojednania - dodał.

Rok wcześniej odniósł się on do przygotowywanej w parlamencie ustawy o in vitro, którą określił jako "niezwykle liberalną". - Stosując tę metodę, nie można zapominać, że łączy się ona także z selekcją, niszczeniem lub zamrażaniem na długi czas ludzkich zarodków. A więc jest to metoda niemoralna, nie do przyjęcia przez chrześcijan i przez ludzi szanujących fundamentalne prawo każdej ludzkiej istoty do życia - zaznaczył kardynał. Skrytykował także ratyfikację "konwencji o przeciwdziałaniu przemocy". - Przemocy trzeba przeciwdziałać, ale nie przez przyjęcie założeń bazujących na fałszywej ideologii gender. Prowadzi to do zmian niszczących małżeństwo, rodzinę, wychowanie dzieci i tradycję. Szkoda, że głos biskupów i katolików świeckich nie został wysłuchany w tej sprawie - zauważył. Wtedy, w 2015 roku, w krakowskiej procesji Bożego Ciała uczestniczył prezydent elekt Andrzej Duda.

Natomiast w 2014 roku kard. Stanisław Dziwisz odniósł się m.in. do dyskusji o klauzuli sumienia i podpisanej przez lekarzy Deklaracji Wiary. - Nie godzi się ograniczać lekarzom konstytucyjnego prawa klauzuli sumienia, bo na nim opiera się porządek moralny - tłumaczył kard. Dziwisz. Słuchający go na Rynku Głównym uczestnicy procesji na te słowa zareagowali oklaskami. - Lekarzom, którzy pomimo przewidywanej krytyki, odważyli się złożyć Deklarację Wiary należą się nasz szacunek i wdzięczność - podkreślał metropolita.

Czytaj także:

Boże Ciało 2016 - Czy jesteśmy ludźmi miłosierdzia?

Boże Ciało 2015 - Polska woła o ludzi sumienia

Boże Ciało 2014 - Nic nie zabiera a daje wszystko