Najstarsza zachowana panorama Tatr

jg

publikacja 18.06.2017 12:29

To malowidło w wybudowanym 450 lat temu drewnianym kościółku w Trybszu. Pierwszy raz uwieczniono wtedy Tatry od strony północnej.

Najstarsza zachowana panorama Tatr Kościółek w Trybszu będzie otwarty dla zwiedzających przez wszystkie wakacyjne weekendy. Jan Głąbiński /Foto Gość

Koncerty, wystawy, publikacje, zwiedzanie z przewodnikiem - to tylko niektóre punkty bogatego programu obchodów 450-lecia budowy drewnianego kościółka i 500-lecia miejscowości Trybsz.

- W roku 1567 r. w maleńkiej wioseczce - dzisiejszym Trybszu - jej mieszkańcy wznieśli drewniany kościół. Od tamtego czasu mija już 450 lat. Skoro wtedy, posiadając ubogie środki, mieszkańcy zdecydowali się wybudować ten kościół, to wiara chrześcijańska górali na Spiszu miała już solidne podstawy, była ugruntowana i silna - tłumaczy cysters o. Rajmund Andrzej Dziadkiewicz, proboszcz parafii.

Zakonnik dodaje, że dzięki ks. Janowi Ratułowskiemu w 1647 r. we wnętrzu świątyni powstały malowidła ilustrujące niezmienne, do dziś wyznawane prawdy wiary.

- Oto Słowo głoszone ma swoje odzwierciedlenie w obrazach. Zwłaszcza dziś, kiedy społeczeństwo ma mentalność obrazkową, okazuje się to bezcenne - zauważa o. Rajmund. Wśród tych malowideł jest najstarsza zachowana panorama Tatr. To ich pierwsze przedstawienie od strony północnej.

Kościół został odrestaurowany. Pieniądze wyłożyło przede wszystkim Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O pracach nad renowacją kościoła opowiadał Marcin Błaszczyk z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

W programie jubileuszu znalazło się także oprowadzenie po kościółku czy warsztaty dla dzieci. Można było kupić pięknie wydany album o świątyni, autorstwa ks. Zbigniewa Pytla. Książka zawiera również tekst w języku angielskim. Dla najmłodszych przygotowano ciekawą niespodziankę, czyli puzzle ze zdjęciem zabytkowego kościółka.

Uroczystości jubileuszowe zakończą się w niedzielne popołudnie występem zespołu regionalnego "Trybskie dzieci". Na scenie plenerowej przy miejscowej szkole pojawi się także kabaret "Śleboda" oraz zespół "Megitza".

O. Rajmund otrzymał z rąk posłanki Anny Paluch wyróżnienie - "Zasługi dla Kultury Polskiej". Zaszczytny tytuł zakonnikowi przyznał wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński. Taki medal otrzymała też cała społeczność miejscowości.

Trybsz jako parafia współtworzy dekanat Białka Tatrzańska, zaś administracyjnie leży w granicach gminy Łapsze Niżne.