Młodzi poznają dziedzictwo

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

publikacja 29.06.2017 09:52

Wieczorem 28 czerwca w Krakowie rozpoczęły się prace Forum Młodych Profesjonalistów UNESCO. Poprzedzają rozpoczynające się wkrótce obrady 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Młodzi poznają dziedzictwo Uczestnicy forum przyjechali ze wszystkich kontynentów Klaudyna Schubert /MCK

32. uczestników forum przyjechało ze wszystkich kontynentów. Gości ich Międzynarodowe Centrum Kultury w Rynku Głównym.

- Spotkania forum nie polegają na gadaniu. To przede wszystkim intensywna, ciężka praca w trakcie warsztatów pozwalających się realnie, a nie tylko teoretycznie zapoznać z problemami miast historycznych. Owocem tego spotkania będzie opracowana przez uczestników "Deklaracja krakowska". Od jej odczytania rozpoczną się 3 lipca plenarne obrady 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zależy nam na tym, by w tej deklaracji wykorzystano również polskie doświadczenie w rozmowie o zarządzaniu miastami historycznymi, takimi jak Kraków i Warszawa - powiedział prof. Jacek Purchla, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury, stojący obecnie na czele Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

- Młodzi uczestnicy mogą porównać, na przykładzie dwóch polskich stolic - Warszawy i Krakowa, doświadczenia w zarządzaniu substancją miast historycznych. W zniszczonej przez Niemców Warszawie miasto, w tym jego zabytki, odbudowano od podstaw, rekonstruując je. Kraków ocalał, ale na jego zabytki oddziaływały negatywnie m.in. zanieczyszczenie powietrza i wieloletni brak remontów. Zmieniło się to m.in. po powołaniu Narodowego Funduszu Odnowy Zabytków Krakowa - dodał prof. Purchla.

Kraków będzie dla uczestników trwającego do 4 lipca forum polem doświadczalnym, gdzie będą mogli się przekonać, jakie zagrożenie dla miast historycznych niosą m.in. turystyka masowa i tzw. gentryfikacja, gdzie zmiana przeznaczenia budynków, np. z mieszkalnych na biurowe, powoduje obumieranie pewnych obszarów miejskich. Pojadą również m.in. do opactwa w Tyńcu i Kopalni Soli w Wieliczce, by dowiedzieć się o sposobach zabezpieczenia i odtwarzania substancji historycznej w tych miejscach.