Solidarni z Aleppo

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

publikacja 03.07.2017 12:32

W trakcie krakowskich obrad 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO Caritas Polska będzie zbierać datki na rzecz zniszczonego wojną syryjskiego Aleppo.

Solidarni z Aleppo W kościele Mariackim znajdują się aż trzy instrumenty organowe Bogdan Gancarz /Foto Gość

- Poprosiło nas o to Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które jest głównym organizatorem obrad sesji. Podczas trwającej do 12 lipca akcji "Solidarni z Aleppo" będzie można wrzucać datki do skarbonek umieszczonych w Centrum Kongresowym ICE, gdzie będą się odbywały obrady - poinformował Paweł Kęska, rzecznik prasowy Caritas Polska.

Zbiórka będzie się odbywała również na krakowskim Rynku Głównym. - 6 lipca przy kościele Mariackim stanie nasz namiot, gdzie do 9 lipca będzie można wpłacać pieniądze. Ofiarodawcy będą tam mogli uzyskać również informacje na temat obecnej sytuacji w Aleppo. Z kolei nasi wolontariusze staną w tym czasie w różnych punktach rynku z puszkami kwestarskimi - dodał rzecznik Caritas Polska.

W niedzielę 9 lipca o godz. 21 na Bulwarze Wołyńskim odbędzie się w ramach tej akcji koncert dobroczynny "Solidarni z Aleppo". Tam również będzie można składać datki. Istnieje również możliwość wysłania pod nr 72 052 charytatywnego SMS z hasłem: SYRIA. Koszt - 2,46 z VAT.

W Syrii od kilku lat trwają zażarte walki między siłami rządowymi a zróżnicowanymi oddziałami przeciwników rządu. Terenem walk stało się m.in. Aleppo. Jego wschodnia część została zniszczona w 80 proc., zachodnia jest z kolei wciąż ostrzeliwana. Wielu mieszkańców zginęło, zostało rannych lub musiało uchodzić miasta. Ci, którzy pozostali, są od dwóch lat pozbawieni prądu. Brakuje im również wody i żywności. Caritas Polska finansuje w Syrii działalność szpitali, wysyła tam również żywność i pieniądze. Pod opieką ma ponad 4 tys. mieszkańców Aleppo.

Władze polskie wyraziły z kolei przy okazji inauguracji Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO nadzieję na współudział specjalistów z naszego kraju w odbudowie zniszczonego Aleppo, w tym także jego części zabytkowych. Mówili o tym m.in. wczoraj na Wawelu prezydent Andrzej Duda i wicepremier Piotr Gliński.