"Deklaracja krakowska" podczas obrad UNESCO

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

publikacja 03.07.2017 16:24

Delegaci ze 137 krajów od dziś dyskutują w krakowskim Centrum Kongresowym ICE na temat dziedzictwa światowego. Nie przewiduje się dyskusji na temat stanu zachowania Puszczy Białowieskiej.

"Deklaracja krakowska" podczas obrad UNESCO Delegaci i goście sesji mieli okazję podziwiać szopki krakowskie. Szopkarstwo krakowskie czeka w kolejce na wpis na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości Bogdan Gancarz /Foto Gość

Na potrzeby obrad 41. Sesji Światowego Dziedzictwa UNESCO sala audytoryjna została gruntownie przekształcona. Wyniesiono z niej 700 krzeseł i wstawiono 400 biurek. Obrady odbywają się w językach angielskim i francuskim. Symultanicznie dokonuje się również tłumaczeń na arabski i hiszpański. Wszystkie dokumenty, które są tematem uwagi delegatów, wyświetla się na wielkim ekranie o powierzchni 94 mkw.

Zostaną m.in. podjęte decyzje w sprawie wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zgłoszonych w tym roku 34 obiektów przyrodniczych, kulturowych oraz przyrodniczo-kulturowych. Wśród nich jest m.in. polska kopalnia cynku, ołowiu i srebra w Tarnowskich Górach. 5 obiektów znajdujących się do tej pory na Liście Światowego Dziedzictwa, m.in. zabytkowe centrum Wiednia, zostanie przeanalizowanych pod kątem umieszczenia ich na Liście Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu.

- Podkreślam z naciskiem, że wpis na tę drugą listę nie jest karą, a UNESCO nie jest trybunałem. Jest to raczej wyraz troski i solidarności. Owo zagrożenie jest zaś zazwyczaj trojakie. Stanowią je konflikty zbrojne, kataklizmy oraz presja cywilizacyjna (dotyczy wielu wpisów w Europie) - powiedział prof. Jacek Purchla, przewodniczący obradom sesji. - Nie zajmujemy się jednak tylko wpisami na listy. Dokonujemy również przeglądu stanu zachowania 154 obiektów z obu list - dodał.

Nie będzie jednak dyskusji nad poszczególnymi raportami. Sposób dalszego postępowania w tych sprawach zostanie przegłosowany na podstawie projektów decyzji przygotowanych już w czerwcu. Wynika z tego, że nie będzie dyskusji w sprawie kontrowersji podniesionych w związku z wycinkami drzew w Puszczy Białowieskiej. Sprawa może być omawiana najwcześniej w przyszłym roku. Nie wyklucza to jednak wysłania kolejnej misji ekspertów.

- Puszcza Białowieska jest terenem o dużej różnorodności przyrodniczej na obszarach o różnym statusie, m.in. w ścisłych rezerwatach, rezerwatach oraz terenach podlegających gospodarce leśnej. Wycinka dotyczy jedynie drzew zagrożonych i nie na terenie rezerwatów - przypomniał prof. Piotr Gliński, wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego.

W pierwszym dniu obrad sesji odczytano m.in. "Deklarację krakowską", uchwaloną w trakcie odbywającego się równolegle z sesją Forum Młodych Profesjonalistów UNESCO. Zwrócono się m.in. do UNESCO, społeczności międzynarodowej oraz poszczególnych państw, by wspierały społeczności lokalne w działaniach na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego oraz objęły ochroną szczególnie transgraniczne obiekty dziedzictwa.

Delegaci mogą się w Centrum Kongresowym ICE przyglądać trzem pięknym szopkom krakowskim. Symbolizują tradycje szopkarstwa krakowskiego, które jest nominowane do wpisu na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości. - Decyzja w tej sprawie może być jednak podjęta najwcześniej za rok - zaznacza Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

----

W Krakowie od 2 do 12 lipca trwa 41. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, w której udział ma wziąć 3 tys. gości z prawie 200 krajów. Z tej okazji przypominamy kolejne, wpisane na listę UNESCO miejsca w Polsce. Polecamy zwłaszcza galerie zdjęć.

Czytaj także:

Kraina żubra

Tu woła się o pokój!

Jedyna taka kalwaria

Pomniki zagłady i siły ludzkiego ducha

Malutkie dzieło sztuki

Witamy w solnym świecie

Ta hala ma 104 lata

Królewski Kraków