Do zobaczenia w niebie!

Monika Łącka Monika Łącka

publikacja 14.08.2017 11:10

Tylko dziś, 14 sierpnia, i tylko do godz. 21, w ramach 10. edycji Nocy Kościołów "Cracovia Sacra", w klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia można było zobaczyć prezentowaną po raz pierwszy (i być może ostatni) wystawę 7 rękopisów listów napisanych przez św. s. Faustynę.

Do zobaczenia w niebie! "Ach, Ojcze, jak się niezmiernie cieszę, że miłosierdzie Boże już jest czczone, mimo przeciwności i zazdrości ludzi, mimo złości i nienawiści szatana" - pisała m.in. św. s. Faustyna w liście do ks. Michała Sopoćki Monika Łącka /Foto Gość

- Wszystkich zachowanych listów mamy prawie 50, nie licząc karteczek z życzeniami, które s. Faustyna przesyłała do sióstr we wspólnocie krakowskiej, czy też obrazków z dedykacjami. Najstarsze listy mają ponad 80 lat, a ostatni pochodzi z sierpnia 1938 r. Na co dzień są one przechowywane w klasztornym skarbcu - wyjaśnia s. Elżbieta Siepak, rzecznik Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia.

Na ekspozycji przygotowanej w języku polskim i angielskim znalazły się listy, które Apostołka Bożego Miłosierdzia napisała do najmłodszej rodzonej siostry Wandy, spowiedników bł. ks. Michała Sopoćki i o. Józefa Andrasza SJ, przełożonej generalnej (s. Michaeli Moraczewskiej), przełożonej domu krakowskiego (m. Ireny Krzyżanowskiej) oraz s. Ludwiny Gadziny i s. Justyny Gołofit, z którymi św. Faustyna przyjaźniła się od czasu nowicjatu i dla których była "aniołem", tzn. starszą o rok siostrą, która wprowadzała młodsze siostry i kandydatki do zgromadzenia w codzienne życie klasztorne.

W każdej gablocie obok rękopisu jest umieszczony został list w formie maszynopisu, w języku polskim i angielskim, z wytłuszczonym najważniejszym jego fragmentem. Przy gablocie można też było zobaczyć zdjęcie osoby, do której list jest adresowany, i krótki jej biogram. W ostatnich dwóch gablotach prezentowane były wydania książkowe "Listów", i to w kilku językach, m.in. włoskim i portugalskim, które ukazały się w różnych krajach.

- Warto również zauważyć, że inny charakter mają listy pisane do spowiedników, inny do przełożonych, a jeszcze inny do współsióstr czy rodziny. - Do kierowników duchowych święta pisze o tym, o czym nie pisze do nikogo innego - o swoich doświadczeniach mistycznych czy realizacji misji powierzonej przez Jezusa. Do o. Adrasza pisze np., że gdy modliła się przed obrazem Matki Bożej, usłyszała, że to właśnie on jest pomocą obiecaną jej przez Jezusa - mówi s. Siepak.

Szczególnie piękny jest ostatni list, która Faustyna napisała do matki generalnej dwa miesiące przed swoją śmiercią. Serdecznie podziękowała w nim za całe dobro, jakiego doświadczyła w zakonie, przepraszała za uchybienia, a wszystko to zakończyła poruszającymi słowami: "Do zobaczenia w niebie, u stóp tronu Bożego".

- Z kolei jednej ze współsióstr, która - podobnie, jak Faustyna - wiele cierpiała, święta serdecznie tłumaczyła, że cierpienie jest jak twarda moneta, o którą ubiega się przemysłowiec. Dlatego siostry zakonne powinny się ubiegać o monetę cierpienia, za którą kupuje się dusze, czyli ratuje się dusze na wieczność - podkreśla s. Siepak.

Osoby zwiedzające wystawę mogły również wpisać się do specjalnej księgi pamiątkowej, a przy wyjściu z budynku wylosować bileciki w języku polskim lub angielskim z duchowym przesłaniem, jakie 80 lat temu Sekretarka Jezusa Miłosiernego skierowała do wielu sióstr ze szpitala na Prądniku. Te życzenia są aktualne także dziś i każdy może odnieść je do własnego życia.

Podczas tegorocznej, jubileuszowej edycji Nocy Kościołów na zwiedzających krakowskie świątynie i działające przy nich muzea lub skarbce czeka też mnóstwo innych atrakcji.

Choć wiele wydarzeń rozpocznie się już w poniedziałkowy poranek, to oficjalne rozpoczęcie Cracovia Sacra 2017 odbędzie się o godz. 19.45 w kościele św. Katarzyny Aleksandryskiej, gdzie kwadrans później zabrzmi koncert "Jeszcze Polska Muzyka". Wystąpią: Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Górecki Chamber Choir, Wojciech Czepiel (dyrygent), Włodzimierz Siedlik (przygotowanie chóru), Dariusz Stańczuk (słowo). W tym samym kościele od godz. 10 do 16 będzie można natomiast zwiedzać wystawę "Exodus do Ziemi Obiecanej" autorstwa ks. Victora Leitnera.

Ciekawą propozycję mają też ojcowie karmelici z klasztoru na Piasku (ul. Karmelicka 19). Od godz. 14 do 20 będzie tam czynna wystawa "Skarby biblioteki" (w muzeum klasztornym i krużgankach, oprowadzanie po wystawie z przewodnikiem o godz. 14.15 i 16.15). Również o 14.00 rozpoczną się: gra detektywistyczna "Ogrody Charamanusa" (dla dzieci w wieku 7-8 lat) oraz pokazy i warsztaty "Kaligrafia u karmelitów" (prowadzi je Grzegorz Barasiński, początek o każdej pełnej godzinie). To jeszcze nie wszystko. Tradycyjnie będzie też tu można zobaczyć słynny "Graduał karmelitański" (rękopis o. Stanisława, datowany na 1644 r.), a także wziąć udział w grze rodzinnej "Rozkwiecone rękopisy i zakamarki klasztoru" oraz w warsztatach "W dawnej drukarni" (dla dzieci w wieku 7-12 lat). Z kolei o godz. 20 rozpocznie się koncert "Matko Boża Piaskowa, Pani Krakowa" w wykonaniu artystów Piwnicy św. Norberta.

Podczas Nocy Kościołów warto także wybrać się do bazyliki oo. jezuitów, gdzie od godz. 10 czynna będzie wystawa "Madonny Papieskie - wspólne bogactwo kulturowe i religijne". Zostaną na niej zaprezentowane obrazy-ikony Grupy Lumen, działającej przy Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Twórców Sztuki Sakralnej "Ecclesia".

W kościele oo. kapucynów o godz. 19.45 zabrzmi natomiast piękny koncert pod hasłem: "Wyśpiewać Miłosierdzie Boże", podczas którego wystąpią Lidia Jazgar, Ryszard Brączek i Michał Woźniak.

Pełny program Nocy Kościołów można znaleźć na: www.krakowskienoce.pl.