Maryjna brama do nieba

jg

publikacja 15.08.2017 16:28

Kard. Gerhard L. Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, przewodniczył głównym uroczystościom fatimskim w sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem.

Maryjna brama do nieba Były dostojnik watykański na zakopiańskich Krzeptówkach Paweł Murzyn

Nawiązując do historii powstania świątyni wybudowanej jako wotum za ocalenie polskiego papieża z zamachu 13 maja 1981 roku, kard. Müller przypomniał przesłanie fatimskie. - To wezwanie do odkrycia miłości Boga, do przylgnięcia sercem do Niego, do nawrócenia i pokuty, do modlitwy i ofiary - jako wyrazów miłości, do odkrywania Boga poprzez tajemnicę Niepokalanego Serca Maryi - powiedział. Przytoczył też słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, który po zamachu na swoje życie powiedział, że we wszystkim, co się wydarzyło, zobaczył "szczególną matczyną opiekę Maryi".

W dalszej części homilii kard. Müller podkreślił, że wniebowzięcie Maryi jest odpowiedzią Syna na otwarte matczyne ramiona, które przyjęły Go po raz pierwszy w betlejemską noc. - Chwała Maryi jest odtąd zapowiedzią i obrazem szczęścia każdej kobiety, która otwierając się na nowe, rodzące się życie, przyjmuje w swoje ramiona nie tylko własne dziecko, ale i Tego, który utożsamia się z każdym przychodzącym na świat człowiekiem - dodał.

Mówiąc o uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jako uwieńczeniu wszystkich uroczystości maryjnych roku kościelnego, podkreślił, że przypomina ona prawdę o zwycięstwie nad śmiercią, o darze nieśmiertelności i pełni życia w Bogu. - Matka Boża dzieląca losy Syna i z Nim zjednoczona przez całe swoje życie, ma udział w Jego chwale. Niebo jest dla Maryi Dziewicy darem i nagrodą - powiedział.

Wszystkich zgromadzonych gości, turystów, górali pozdrowił ks. Marian Mucha, kustosz sanktuarium. Przypomniał, że w tym roku przypada 20. rocznica wizyty Jana Pawła II w sanktuarium na Krzeptówkach podczas pielgrzymki do Polski w 1997 r.