Uniwersytecka nowoczesność

ps

publikacja 30.08.2017 10:26

Już od października studenci UJ będą mogli rozwijać swoje pasje, kreatywnie spędzać czas i wypoczywać w nowo powstałej Strefie Studenckiej w Collegium Kołłątaja.

Uniwersytecka nowoczesność Strefa Studencka mieści się w podziemiach zabytkowego budynku Collegium Kołłątaja, wpisanego na listę UNESCO Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Na niemal 400 mkw. znajdują się sale konferencyjne, sale pracy, miejsce do odpoczynku, kawiarnia, szatnia czy toalety. Całą tę przestrzeń podzielono na dwie strefy. Pierwsza przeznaczona jest dla wszystkich studentów UJ, a druga - dla organizacji studenckich.

- Powstanie Strefy Studenckiej jest pierwszym krokiem na drodze mającego powstać na uczelni systemu wsparcia, który ma dać możliwość wszechstronnego, nie tylko naukowego rozwoju, realizowania pasji i kreatywnego spędzenia okresu studiów - mówi Dawid Kolenda, koordynator ds. systemu wsparcia studentów UJ.

Miejsce to jest innowacyjne, a przy tym bardzo bezpieczne. Chodź zlokalizowane jest w piwnicach, nie ma problemu z zasięgiem. Co ciekawe, wnętrza wyposażono niemal wyłącznie w meble polskich producentów. - Chcieliśmy uzyskać efekt nowoczesności uniwersyteckiej na wzór amerykański i brytyjski, która ma służyć zarówno do pracy, jak i do odpoczynku. Takich miejsc nie ma nigdzie w Polsce - wyjaśnia D. Kolenda.

Do dyspozycji studentów będą m.in. nowe komputery z oprogramowaniem oraz telewizory. Co ważne, miejsce to jest w pełni przystosowane dla osób niepełnosprawnych. - To jest ewenementem w tak wiekowych budynkach - zauważa D. Kolenda.

Strefa Studencka mieści się w podziemiach zabytkowego budynku Collegium Kołłątaja, wpisanego na listę UNESCO. Jego najstarsze mury pamiętają XIV wiek. Mieściło się tam zarówno pierwsze Collegium Physicum, klub studencki, jak i późniejsza restauracja. Po latach miejsce to ponownie będzie służyło studentom.

Pełną parą ruszy od października. W tygodniu będzie czynne od godz. 9 do 22. Natomiast w soboty będzie można korzystać z niego do godz. 14. Wejście znajduje się przy ul. Jagiellońskiej, naprzeciw bramy Collegium Maius.