Doba ze Słowem

Justyna Zygmunt

publikacja 24.10.2017 10:20

Od niedzielnego wieczora do poniedziałkowej nocy chrześcijanie różnych wyznań gromadzili się w kościele św. Wojciecha na ekumenicznym, głośnym czytaniu Pisma Świętego.

Doba ze Słowem Lektorzy uczestniczący w maratonie przychodzili czytać Pismo Święte indywidualnie lub grupami Justyna Zygmunt

Dziewiąty już maraton biblijny był okazją do przypomnienia, jak wiele łączy chrześcijańskie wspólnoty. Budowanie jedności między nimi zapewnił uzgodniony ekumenicznie przekład Biblii oraz wybranie przez komitet składający się z przedstawicieli kilku Kościołów hasła Ekumenicznych Dni Biblijnych. Myśl przewodnią zaczerpnięto z Księgi Ezechiela: "Dam wam nowe serce i nowego ducha dam w wasze wnętrze" (Ez 36,26). W komentarzu do tego wersetu czytamy, że "Pismo Święte, modlitwa oraz wspólnota to najlepsza recepta na zdrowego, chrześcijańskiego ducha".

Maraton w niedzielny wieczór rozpoczęło nabożeństwo, a następnie, do poniedziałku do godz. 21.30, czytano księgi Nowego Testamentu. - Wierzymy, że w słowie, głównie czytanym, obecny jest Chrystus. Dla ewangelików i wszystkich Kościołów pochodzących z reformacji jest to najdroższa obecność Jezusa. Dla nas, katolików, jest to obecność trochę nieznana. Jesteśmy przyzwyczajeni do adorowania Najświętszego Sakramentu - mówił ks. prof. Łukasz Kamykowski. - Bracia z tamtych wyznań nauczyli nas, jak piękne jest także słuchanie opowieści o Chrystusie, Jego słów - przekonuje referent ds. ekumenizmu archidiecezji krakowskiej.

Lektorzy przychodzili z grupami lub indywidualnie. Dla niektórych była to już kolejna edycja maratonu. - Jestem zaszczycona, że mogłam czytać słowa skierowane do nas, maluczkich - powiedziała pani Daniela, przedstawicielka Kościoła polskokatolickiego. - Czytam Pismo Święte na co dzień, jednak tutaj, w tym kościele, słowo dużo głębiej do mnie docierało - dodała pani Alicja, również należąca do tego kościoła.

Tegoroczni uczestnicy mogli też opisać swoje doświadczenia w specjalnie przygotowanej księdze wpisów. Jedna z uczestniczek napisała: "Wielką łaską jest użyczać swoich ust Jezusowi, by mógł dziś wypowiedzieć swoje Słowo miłości!".

Za Ekumeniczny Maraton Biblijny odpowiadały: Duszpasterstwo Ekumeniczne Archidiecezji Krakowskiej, Krakowski Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej oraz Instytut Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu UPJPII.