Szkoła francuskich uczuć

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

publikacja 28.10.2017 10:12

Gościem honorowym tegorocznych krakowskich Targów Książki jest Francja. Prezentowane są przy tym nie tylko publikacje francuskojęzyczne lecz również ich polskie przekłady.

Szkoła francuskich uczuć Gościem honorowym tegorocznych targów jest Francja Bogdan Gancarz /Foto Gość

Z młodymi czytelnikami spotkał się m.in. znany pisarz francuski Eric-Emmanuel Schmitt, autor bestsellerowej powieści "Oskar i pani Róża" opowiadającej o chorym na białaczkę kilkuletnim chłopcu. Tytułowy Oskar rozmawia z wolontariuszką Różą o swej chorobie i o śmierci. Pod wpływem tych rozmów zaczyna pisać listy do pana Boga. Autor książki był zaskoczony, że odniosła ona wielki sukces czytelniczy na całym świecie. - Byłem pewien, że książka nie odniesie żadnego sukcesu, ponieważ poruszała dwa tabu: choroby dziecka i jeszcze większe: śmierci dziecka. Wątpiłem nawet, czy znajdzie się wydawca tej książki - powiedział Schmitt. Zaznaczył przy tym, że warto rozmawiać o śmierci.- Bo rozmawiać o śmierci znaczy: umieć żyć. Kiedy zdajemy sobie sprawę, że życie jest tak kruche, lubimy je jeszcze bardziej - stwierdził.

Wśród prezentowanych na targach przekładów z literatury francuskich znalazły się m. in. powieści Gustawa Flauberta: "Szkoła uczuć" i "Pani Bovary". - Są częścią naszej serii "Wielcy pisarze w nowych przekładach". Przekładu tych mistrzowskich utworów dokonał również po mistrzowsku Ryszard Engelking. Najukochańszy utwór mistrza z Normandii, jak mówiono o "Szkole uczuć" był do tej pory znany polskim czytelnikom z klasycznego przekładu Anieli Micińskiej, dokonanego w 1953 r. Teraz mogą odczytywać go w nowym przekładzie - powiedziała Elżbieta Czerwińska, współwłaścicielka Wydawnictwa Sic!, które opublikowało przekłady Flauberta.

Ta sama oficyna przywiozła na targi prosto z drukarni kilkusetstronicową książkę Mariana Sworznia "Czarna ikona Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa". Autor w pasjonujący sposób przedstawiły kilkadziesiąt żywotów pisarzy i uczonych żyjących w Związku Sowieckim. Połączył ich budowany przez więźniów obozów koncentracyjnych kanał. Jedni np Brunon Jasiński, Wiktor Szkłowski i Micha Zoszczenko opiewali ten wykwit komunistycznego niewolnictwa, inni zaś m.in. Dymitr Lichaczow, Aleksy Łosiew oraz Iwan Sołoniewicz znaleźli się wśród więźniów którzy kanał budowali.

Wśród książek nagrodzonych podczas targów znalazła się m.in. publikacja "Mieczysław Karłowicz w Tatrach. Pisma taternickie i zdjęcia fotograficzne", wydane przez oficynę Astraia. - Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK uhonorował nas trzecią nagrodą w konkursie na najlepsze wydawnictwa o górach. Tematyka książki jest bliska naszemu profilowi wydawniczemu, skoncentrowanemu na publikacjach dotyczących Podtatrza oraz muzyki. Karłowicz był zaś kompozytorem zakochanym w Tatrach. Tam znalazł śmierć w kamiennej lawinie pod Małym Kościelcem. Małopolska Organizacja wyróżniła nas z kolei za książkę "Pieniny na starej pocztówce" - powiedział Rafał Monita, dyrektor wydawnictwa publikującego m.in. cykl książek o świątyniach Podtatrza.

Szczegółowy program 21. Targów Książki, które odbywają się do niedzieli 29 października włącznie w centrum Expo Kraków (ul. Galicyjska 9), jest dostępny na stronie: www.ksiazka.krakow.pl. Stoiska targowe będą czynne: 28 października - od godz. 10 do 19 i 29 października - od godz. 10 do 17.

 

Czytaj także:

Krakowskie święto książki

Książka prowadząca do Panamy

Nie przegnali Lutra

Czytanie to nie grzech