Honory dla mariackiego prałata

xas, mk

dodane 11.11.2017 00:55

Wieloletni i ceniony duszpasterz krajowy prawników, ks. Jan Pasierbek z bazyliki Mariackiej, otrzymał tytuł "Zasłużony dla Gminy Łodygowice".

- Tutaj jest moja rodzinna ziemia, gdzie ujrzałem słońce i poznałem Boga - mówił o Pietrzykowicach ks. Jan Pasierbek ks. Andrzej Sawulski

Uroczyste wręczenie aktu nadania tytułu ks. prałatowi Pasierbkowi odbyło się 10 listopada w jego rodzinnej miejscowości - Pietrzykowicach.

- Ksiądz prałat jest bardzo związany z naszą gminą, uczestnicząc w różnych uroczystościach religijnych i patriotycznych na tutejszym terenie - mówił w laudacji przewodniczący Rady Gminy Czesław Wandzel. - Jego wykłady o życiu i nauce papieża Jana Pawła II, którego był współpracownikiem w Krakowie, cieszą się dużym zainteresowanie młodzieży szkolnej i dają konkretne efekty dydaktyczne i wychowawcze - podkreślał.

- Mimo różnych obowiązków zawsze pamiętasz o rodzinnych Pietrzykowicach - powiedział z kolei prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Szkoły im. Jana Pawła II.

W uroczystości wziął udział m.in. ordynariusz senior diecezji bielsko-żywieckiej bp Tadeusz Rakoczy. Przewodniczył on Mszy św. z okazji 10 rocznicy nadania miejscowej szkole imienia Jana Pawła II. W kazaniu wspomniał o długoletniej pracy ks. Pasierbka w sądzie biskupim w Krakowie, jego posłudze duszpasterza prawników oraz 47-letniej pracy w Bazylice Mariackiej.

- To wyróżnienie otrzymane od gminy jest mi równie bliskie jak te, które otrzymałem kiedyś od prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a w tym roku od prezydenta Andrzeja Dudy - zapewniał odznaczony honorowym tytułem ks. Pasierbek. - Tutaj jest moja rodzinna ziemia, gdzie ujrzałem słońce i poznałem Boga, tutaj są groby moich bliskich, tutaj jest mój kościół parafialny, tutaj mam przyjaciół - powiedział prałat.

- Ksiądz Pasierbek jest tak w naszej wiosce szanowany, że gdy idzie przez wieś wszyscy czapki ściągają z głów - podsumował sołtys Józef Masny.

Czytaj także: