Ojciec Kolbe patronem

jms,bg

publikacja 14.11.2017 16:35

Imię franciszkańskiego męczennika Auschwitz będzie nosił Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Krakowie. Dziś nauczyciele i młodzież modlili się w kościele franciszkanów, gdzie niegdyś czynił to również ich patron.

Ojciec Kolbe patronem  Poświęcony dziś portret patrona zawiśnie w szkole Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska

Mszę św. w trakcie której abp Marek Jędraszewski poświęcił obraz św. Maksymiliana Marii Kolbego, który zawiśnie w placówce szkolnej, poprzedził przemarsz z Rynku Głównego pocztów sztandarowych oraz nauczycieli i uczniów ZSPS.

- Z Bogiem króluje na wieki, a jego przykład życia ofiarnego aż do końca z jednej strony jest wzorem tego, co znaczy kochać i wierzyć. A jednocześnie ten przykład jest swojego rodzaju sądem nad tymi wszystkimi, którzy zwątpili, zarzucili ideały, odeszli od tych fundamentalnych prawd o Bogu i o człowieku - powiedział metropolita krakowski o postaci św. Maksymiliana.

Po zakończeniu Eucharystii abp Jedraszewski otrzymał statuetkę "Człowieka na Maxa". Tym wyróżnieniem będą honorowane osoby zasłużone dla zespołu szkół spożywczych.

ZSPS przy ul. Miechowity 6 działa od ponad 50 lat. Nie miał do tej pory patrona.  W skład zespołu wchodzą: Technikum Przemysłu Spożywczego, Zasadnicza Szkoła Zawodowa i Technikum Uzupełniające dla Dorosłych. W trakcie nauki uczniowie odbywają praktyki i zdobywają doświadczenie zawodowe w renomowanych firmach w Krakowie i jego okolicach. Szkoła współpracuje z najlepszymi zakładami gastronomicznymi, cukierniami, piekarniami i masarniami oraz organizuje zagraniczne staże i praktyki zawodowe.

Do przyjęcia patronatu szkoła przygotowywała się od dawna. Zapraszano ze specjalnymi prelekcjami franciszkanina o. Łukasza Gorę, podczas których przybliżał on uczniom postać św. Maksymiliana. Młodzież z kolei gościła w klasztorze przy Franciszkańskiej, w którym mieszkał i działał przyszły święty. Również StartupNaMaxa i Towarzystwo Biznesowe prowadziło dla nich dwudniową konferencję o św. Maksymilianie jako przedsiębiorcy.

- Na wiosnę planujemy pielgrzymkę do byłego niemieckiego obozu Auschwitz i do Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Nasi uczniowie będą brali również udział w projekcie "Kuchnia klasztorna", gdzie będą mieli możliwość gotowania i poznania tajników kuchni franciszkańskiej - poinformował Marcin Bauerek, nauczyciel religii i informatyki w ZSPS.

Wręczenie uchwalonego przez Radę Miasta Krakowa aktu nadania szkole patrona - św. Maksymiliana Marii Kolbego, odbędzie się we czwartek 16 listopada przy udziale prezydenta miasta prof. Jacka Majchrowskiego. Wtedy też po raz pierwszy zostaną wręczone nagrody "Człowiek na Maxa" (statuetka i dyplom) w kategoriach "Uczeń na Maxa", "Nauczyciel na Maxa", "Pracodawca na Maxa" i "Rodzic na Maxa". Na zakończenie zostaną ogłoszone wyniki konkursu "Kulinaria uczniowskie - jesienne inspiracje", połączone z degustacją potraw wykonanych przez młodych kucharzy, wędliniarzy, piekarzy i cukierników.

Ojciec Kolbe patronem    Mszę św. w kościele franciszkanów poprzedził przemarsz uczniów i nauczycieli ZSPS z Rynku Głównego Bogdan Gancarz /Foto Gość