Abp Jędraszewski: Królestwo Boże ma się stawać naszą codziennością

łk

publikacja 19.11.2017 16:14

Podczas uroczystej Mszy św. w ramach obchodów rocznicy proklamacji Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana w Łagiewnikach metropolita krakowski mówił, że tylko trzeźwość umysłu i czuwanie serca sprawia, że chrześcijanie mogą uznać Chrystusa za Pana dziejów i Króla wszechświata.

Abp Jędraszewski: Królestwo Boże ma się stawać naszą codziennością Metropolita krakowski przekonywał, że w batalię o zachowanie chrześcijańskiej Europy wplątana jest także Polska Łukasz Kaczyński /Foto Gość

W wygłoszonej homilii hierarcha zachęcił przybyłych, by nie wierzyli w słowa o tym, że w świecie panuje obecnie pokój, a jedyne co pozostało człowiekowi to przyjemności życia. - Za tym przekonaniem kryje się jedno - po śmierci nie ma nic, więc trzeba maksymalnie wykorzystać ten czas, który jeszcze jest. A w ostatecznym horyzoncie takiego myślenia o człowieku i o świecie kryje się przekaz, że Boga nie ma - przestrzegł.

Wskazał jednak, że chrześcijanie muszą czuwać, oczekując przyjścia Dnia Pańskiego. - Mamy czynić wszystko, aby królestwo Boże stawało się naszą codziennością, aby - choć jest niewidzialne - przenikało sposób naszego myślenia i postępowania oraz by przemieniało świat - nauczał.

Opisał przy tym, że zarówno uroczyste wypowiedzenie słów jubileuszowego aktu rok temu, jak i jego odnowienie dzisiaj, ma istotne znaczenie w kontekście utopii, które szerzą się współcześnie. - Utopii zbudowania idealnego społeczeństwa, opartego o wojujący feminizm, genderyzm, kosmopolityzm, relatywizm moralny, tzw. wartości europejskie, pośród których jest eutanazja i prawo kobiet do zabijania w swoich łonach nienarodzonych dzieci - mówił.

Zaznaczył też, że "w tę batalię o kształt i zachowanie chrześcijańskiej Europy wplątana jest także Polska". Dodał, że bardzo wielkie znaczenie mają tutaj oddolne inicjatywy ludzi, takie jak starania o wolną niedzielę, uniemożliwienie aborcji eugenicznej czy akcja "Różaniec do granic".

- Chodzi o to, by pokazać jak bardzo zależy nam na powrocie do chrześcijańskich korzeni, do uświadomienia sobie tego, z czego wyrastamy i co jest tak ważne. Aby ocalić w sobie co jest istotne, aby także inne, bratnie nam narody europejskie to na nowo odkryły, jeżeli chcą zachować swoją tożsamość i ciągłość historyczną tak głęboko naznaczoną przez wiarę w Jezusa Chrystusa, Króla wszechświata - podkreślił abp Jędraszewski.

Całej homilii abp. Marka Jędraszewskiego można posłuchać tutaj:

Czytaj także: