Wieżę widać z daleka

mk

publikacja 26.11.2017 18:52

Sto lat od erygowania parafii MB Dobrej Rady w krakowskim Prokocimiu i 60 lat od konsekracji tamtejszego kościoła, kard. Stanisław Dziwisz poświęcił ukończoną wieżę świątyni.

Wieżę widać z daleka U stóp wieży umieszczono pamiątkową tablicę Miłosz Kluba /Foto Gość

Prace przy dokończeniu jej budowy trwały przez ostatnie kilkanaście lat. Nieco ponad miesiąc temu - 16 października - zamontowano zwieńczenie wieży.

Do umieszczonej na szczycie kuli (tzw. kapsuły czasu) włożono dokument, opisujący najważniejsze bieżące wydarzenia i historię budowy wieży, medale upamiętniające 100-lecie parafii i 650-lecie Prokocimia, dekret koronacyjny obrazu Matki Bożej Dobrej Rady, kalendarz parafialny na rok 2017, monety, aktualne tygodniki katolickie i inne gazety z 16 października, kartę pamięci ze zdjęciami z prac przy budowie wieży, informacje o projektantach i wykonawcach wraz z podpisami pracowników.

26 listopada, czyli w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, wieżę poświęcił kard. Stanisław Dziwisz.

- W ciągu minionego stulecia wasza parafia umacniała się, wznosząc jednocześnie i upiększając świątynię, konsekrowaną sześćdziesiąt lat temu. Dwa lata temu poświęciliśmy nowe dzwony. W tym roku jubileuszowym, 30 kwietnia, nowy metropolita krakowski, abp Marek ukoronował obraz Matki Bożej Dobrej Rady, patronki Parafii. Natomiast dzisiaj poświęciliśmy wieżę, wzniesioną na chwałę Boga w Trójcy Świętej Jedynego, wieńczącą niejako całe dzieło budowy kościoła - mówił w Prokocimiu emerytowany metropolita krakowski.

- Wieżę widać z daleka - podkreślał kard. Dziwisz. Jak tłumaczył, stanowi ona punkt orientacyjny dla podążających do świątyni. - Symbolicznie możemy traktować wieżę jako punkt odniesienia do tego, co ważne, co nadaje naszemu życiu sens, co jest potrzebne, aby się nie zagubić w gąszczu wielu spraw, programów i propozycji, jakie do nas docierają we współczesnym świecie. Potrzeba nam takiego stałego i pewnego punktu odniesienia - mówił, podkreślając, że takim stałym punktem odniesienia są przede wszystkim Jezus Chrystus i Jego Ewangelia.

Czytaj także: