Przy grobie Marszałka

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

publikacja 05.12.2017 13:48

Z okazji przypadającej dziś 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego jego pamięć uczcili m.in. uczniowie szkół krakowskich. Byli przy wawelskiej trumnie marszałka i pod jego pomnikiem.

Przy grobie Marszałka Na trumnie Marszałka umieszczono jego portret przepasany wstążką w barwach narodowych Bogdan Gancarz /Foto Gość

Do katedralnej krypty pod wieżą Srebrnych Dzwonów, gdzie od 1935 r. jest umieszczona trumna ze szczątkami Naczelnika, od rana przychodziły osoby chcące uczcić jego pamięć. Na dziedzińcu wawelskim zebrały się grupy uczniów, wchodzących potem do krypty.

Przyszli m.in. uczniowie I LO im. Nowodworskiego, Gimnazjum nr 1 noszącego imię Piłsudskiego, Szkoły Podstawowej nr 16 im. Jędrzeja Śniadeckiego, XXV LO czy Zespołu Szkół Łączności. - Przywiodła nas tu chęć uczczenia pamięci tego wielkiego Polaka - powiedział Tadeusz Januszek, opiekun grupy z ZSŁ. - W szkole wspominają nam o tej postaci. Teraz jest nawet specjalna wystawa - dodał uczeń Dawid Małysa.

Przybyła również kompania reprezentacyjna XXV LO, składająca się z uczniów klas mundurowych tej szkoły. - W sumie jest u nas ok. 200 takich uczniów. Pochylimy sztandar naszej szkoły przed trumną wodza żołnierzy polskich walczącego o niepodległość. Co roku bierzemy udział w uroczystościach rocznicowych związanych z marszałkiem Piłsudskim - powiedział plutonowy kadet Michał Subel, dowódca kompanii.

Świadkiem przemarszu delegacji uczniowskich idących do krypty pod wieżą Srebrnych Dzwonów była także grupa uczniów pierwszych klas Szkoły Podstawowej nr 54 w Katowicach-Giszowcu. - Przyjechaliśmy, by zobaczyć Kraków. Cieszymy się, że przy okazji zwiedzania Wawelu dzieci zobaczyły także ten element uroczystości rocznicowej - powiedzieli Bartosz Piekaruś, przewodnik grupy, i Jagoda Chmielewska, jedna z opiekunek dzieci.

Przy grobie Marszałka   Uczniowie kompanii reprezentacyjnej XXV LO, składającej się z uczniów klas mundurowych, defilowali przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego Bogdan Gancarz /Foto Gość Uczniowie przeszli później w pochodzie pod pomnik Piłsudskiego przy ulicy jego imienia. Tutaj złożono kwiaty, wysłuchano wiązanki pieśni legionowych w wykonaniu chóru I LO im. Nowodworskiego pod dyrekcją Ryszarda Źróbka oraz prelekcji na temat Marszałka.

Z okazji rocznicy jego urodzin kładka Bernatka i estakada tramwajowa Lipska-Wielicka zostaną dziś podświetlone na biało-czerwono.

- Miejmy nadzieję, że ta rocznica przypomni słowa Piłsudskiego o roli Krakowa w jednaniu Polaków. Wypowiedział je pod Wawelem w październiku 1919 r., podczas Święta Zjednoczenia Wojsk Polskich, m.in. wobec przybyłych z Francji oddziałów armii gen. Józefa Hallera - powiedziała dr Joanna Wieliczka-Szarkowa, historyk, autorka książek biograficznych o Marszałku.

„Kraków, pamiętajmy, nie jest tylko olbrzymią, czarowną, dźwigającą serce mogiłą wielkiego Narodu. Wszakże to poeta tego grodu - Wyspiański - nakazywał szukać wyzwolenia w trumiennej przeszłości, chociażby za cenę kalectwa. Kraków jest współczesnem miastem i jedną ze stolic Polski. Właśnie Kraków wyróżnia się między innemi miastami naszemi tem, że najłatwiej w niem było zawsze przeprowadzić współpracę ludzi i stronnictw. Najmniej tutaj było wyklinań i stawiania poza nawias narodu, przypisywania sobie tylko przywileju miłości dla Ojczyzny i wyłączności w wytyczonych przez siebie drogach ku zbawieniu. Więcej tutaj było niż gdzie indziej wzajemnego szacunku dla zdań różnolitych, zatem zdolności do współpracy” - powiedział wówczas Piłsudski.

Pamięć Marszałka zostanie uczczona modlitewnie również w niedzielę 10 grudnia. O godz. 10 w katedrze wawelskiej zostanie odprawiona Msza św. za jego duszę. Po niej zaś delegacja władz państwowych i miejskich, przedstawiciele organizacji kombatanckich i niepodległościowych złożą wieńce i kwiaty przy trumnie.

Czytaj także:

Kraków upamiętni 150. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego