Pokłon trzech papieży

dodane 03.01.2018 14:04

Bożonarodzeniowy czas wciąż trwa. Warto więc wybrać się na rodzinny spacer i sprawdzić, w którym z krakowskich kościołów znajdują się w tym roku najpiękniejsze szopki.

W szopce ustawionej w kościele na Dębnikach pokłon Świętej Rodzinie oddaje cały zastęp wielkich ludzi Kościoła Adam Wojnar

Podczas takiej wyprawy koniecznie trzeba odwiedzić kościół św. Stanisława Kostki, którym na Dębnikach opiekują się księża salezjanie. Szopka, którą zobaczymy tam w tym roku, zachwyca i zaskakuje zarazem, a ustawione w niej figury wydają się jak żywe.

Na tle panoramy Betlejem znalazła się jaśniejąca pięknym światłem grota - ludziom dobrej woli wskazuje ją anioł i zaprasza ich do oddania pokłonu Zbawicielowi świata. Małego Jezusa trzyma w ramionach promieniejąca szczęściem Maryja, a św. Józef gestem wyciągniętej ręki zachęca, by się nie bać, ale podejść i zobaczyć nowo narodzone Dziecię. Jako pierwsi Chrystusa witają tu wielcy święci Kościoła - Jan Paweł II i Matka Teresa z Kalkuty. Do groty podążają też św. s. Faustyna Kowalska, św. o. Pio i św. Jan Bosko, którym towarzyszą dwaj papieże: emerytowany Ojciec Święty Benedykt XVI i urzędujący obecnie Ojciec Święty Franciszek.

Jak co roku piękne szopki zostały też przygotowane w bazylikach oo. dominikanów i franciszkanów, w bazylice Mariackiej oraz w kościele na Skałce.