Historyczne rekordy w Wieliczce

ms, mł

publikacja 09.01.2018 10:12

Kopalnia Soli "Wieliczka" podsumowała 2017 rok i cieszy się z sukcesów. W ostatnich 12 miesiącach podziemny solny świat odwiedziło bowiem 1 708 131 turystów z ponad 200 krajów!

Historyczne rekordy w Wieliczce Jedynym z ostatnich sukcesów kopalni jest otwarcie wyremontowanej komory Wessel Monika Łącka /Foto Gość

Oznacza to o 9 proc. więcej gości niż w 2016 roku, co jest ciekawostką, ponieważ to właśnie wtedy, ze względu na Światowe Dni Młodzieży i duże zainteresowanie pielgrzymów Wieliczką, spodziewano się rekordowej frekwencji. Prawie połowę (49 proc.) stanowili turyści krajowi, a największy wzrost odwiedzin odnotowano wśród dorosłych z zagranicy (41 proc. zwiedzających).

Największy odsetek wśród obcokrajowców stanowili mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Francji, USA, Norwegii, Szwecji, Czech i Belgii. Nie zabrakło też turystów z tak odległych krajów, jak: Surinam, Bahrajn, Brunei, Lesotho.

Z kolei największym powodzeniem cieszyła się trasa turystyczna, choć również i trasa górnicza bardzo zyskała na popularności, szczególnie wśród młodzieży szkolnej. Spośród tematycznych ofert najczęściej wybierane były Solilandia (dla dzieci w grupie lub rodzinnie) oraz Szlak Pielgrzymkowy.

W kopalni udało się też zorganizować ponad 350 imprez i wydarzeń, a jednym z najważniejszych osiągnięć ubiegłego roku jest wyremontowanie i oddanie do użytku kuracjuszy uzdrowiskowej komory Wessel. Co więcej, w różnych rejonach podziemi zabezpieczono ponad 20 wyrobisk i kilkanaście chodników, a wszystko po to, by jeszcze bardziej podnieść poziom bezpieczeństwa zwiedzających, całej kopalni i znajdującego się na powierzchni miasta.

Na Trasach Turystycznej i Górniczej renowacji poddanych zostało kilka wyrobisk, a na turystycznym szlaku zrekonstruowano mur w kaplicy św. Antoniego. Z kolei w komorze Sielec zmodernizowano ekspozycję wraz z systemem oświetlenia.

Patrząc w przyszłość, władze kopalni chcą z kolei wykonać kompleksową modernizację. Już w połowie 2018 r. gotowy będzie przedział schodowy w szybie Paderewski, a potem ruszą prace związane z montażem w nim windy. W tym roku rozpocznie się także przebudowa stacji wentylatorów przy szybie Wilson. Z kolei w rejonie szybu Daniłowicza ruszy modernizacja kotłowni oraz budowa wielopoziomowego parkingu. W jego sąsiedztwie ma też powstać Centrum Obsługi Turystów. Rrewitalizacja czeka również Park św. Kingi.