Jubileusz muzyków

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

publikacja 25.02.2018 10:07

Rozpoczęły się obchody 130-lecia działalności krakowskiej Akademii Muzycznej. List nadesłał m.in. papież emeryt Benedykt XVI.

Jubileusz muzyków Siedzibą Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego, którego tradycje kontynuuje akademia, był m.in. budynek Starego Teatru. Do dziś góry po prawej stronie zachował się informujący o tym napis Bogdan Gancarz /Foto Gość

– Czujemy się spadkobiercą tradycji założonego przez wybitnego kompozytora Władysława Żeleńskiego Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego w Krakowie, które w lutym 1888 r. otrzymało status uczelni wyższej – powiedział prof. Stanisław Krawczyński, dyrygent, rektor Akademii Muzycznej.

W sobotę 24 lutego wieczorem w kościele Mariackim została pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza odprawiona Msza św. w intencji tych, którzy odeszli, i tych, którzy dziś tworzą akademię. Odczytano list od papieża emeryta Benedykta XVI, który od 2015 r. jest doktorem honoris causa uczelni: "Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele! W roku 2018 obchodzą Państwo 130. rocznicę powstania Państwa Akademii. W czasie pełnej zmian historii, w której Wasza Ojczyzna musiała znosić wiele cierpienia, a pomimo tego zawsze zachowała swoją godność, utrzymaliście Państwo dzięki muzyce siłę pokoju i pojednania. Z całego serca życzę Państwu, abyście nadal mogli być posłańcami piękna i dobra w świecie, który tego usilnie potrzebuje" - napisał papież emeryt, który jest wielkim znawcą muzyki.

Do słów papieża nawiązał w kazaniu kard. Dziwisz. – To, co dokonuje się w sercach i sumieniach waszych i co dokonywało się w sercach i sumieniach waszych poprzedników tworzących akademicką wspólnotę, to wszystko było i jest doświadczeniem służącym pięknemu życiu i poszukiwaniu piękna, które pochodzi od Boga – powiedział metropolita senior. – Trafnie ujął to papież Benedykt XVI, który przemawiając 4 lipca 2015 r. w Castel Gandolfo, gdy otrzymywał doktorat honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i Akademii Muzycznej w Krakowie, mówił: "Pierwszym źródłem muzyki jest doświadczenie miłości. Drugim jest doświadczenie smutku, dotknięcie śmiercią, bólem i otchłaniami istnienia. Trzecim miejscem pochodzenia muzyki jest spotkanie z tym, co Boże, od początku w jakiejś mierze definiującym to, co ludzkie... dotknięcie przez Boga stanowi w sumie źródło muzyki. Można powiedzieć, że jakość muzyki zależy od czystości i wspaniałości spotkania z tym, co Boże, z doświadczeniem miłości i cierpienia. Im bardziej czyste i prawdziwe jest to doświadczenie, tym czystsza i wspanialsza będzie także muzyka, która z niego się rodzi i rozwija". Czy w tych słowach nie zawiera się program na kolejne piękne – jak ufamy – lata twórczej działalności Akademii Muzycznej, a zarazem program duchowego i artystycznego powołania każdej i każdego z was, drodzy państwo? – dodał kard. Dziwisz

Główne uroczystości inauguracji jubileuszu, połączone z koncertem, rozpoczną się dziś o godz. 18 w sali Filharmonii Krakowskiej (ul. Zwierzyniecka 1). Orkiestra Akademii Muzycznej chóry i soliści, wykonają pod batutą prof. Stanisława Krawczyńskiego, rektora uczelni, „Magnificat” Mikołaja Zieleńskiego, uwerturę „W Tatrach” Władysława Żeleńskiego (niegdysiejszego dyrektora konserwatorium) i „Polymorphię” Krzysztofa Pendereckiego (b. rektora uczelni). Wstęp na koncert jest wolny.

Czytaj także: