Wanda Półtawska: zatrzymać pamięć zbrodni

bg /PAP

publikacja 16.03.2018 10:45

Krakowska lekarka, niegdyś więźniarka niemieckiego obozu koncentracyjnego, wzięła udział w otwarciu wystawy o więzionych podczas wojny kobietach.

Wanda Półtawska:  zatrzymać pamięć zbrodni Dr Wanda Półtawska była jedną z więźniarek ocalałych z niemieckiego obozu koncentracyjnego Adam Wojnar

97-letnia dr Wanda Półtawska, w czasie wojny więźniarka niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, spotkała się 15 marca z uczestnikami wernisażu krakowskiej wystawy Arkadiusza Szlachetki "Dzielne kobiety z Neubrandenburga", który odbył się w Centrum Edukacyjnym "Przystanek Historia" IPN. - Pamięć należy do tożsamości człowieka, ale chodzi o to, żeby nad tą pamięcią pracować. By teraźniejszość stała się piękniejsza. Trzeba jednak zatrzymać pamięć zbrodni ku przestrodze, bo ty się możesz stać taki sam - powiedziała lekarka, która po wojnie została przyjaciółką i współpracowniczką Karola Wojtyły - Jana Pawła II m.in. w sprawach duszpasterstwa rodzin.

- Ta wystawa powstała po to, by oddać hołd wszystkim kobietom, które przeszły przez podobóz w Neubrandenburgu, będący filią obozu w Ravensbrück; zarówno tym, które tam zmarły, jak i tym, które przeżyły - powiedział A. Szlachetka, autor wystawy.

Jest on prawnukiem Marii Ratajczak, więźniarki Ravensbrück, przeniesionej w 1944 r. wraz z innymi kobietami do obozu zewnętrznego w Neubrandenburgu z przydziałem do fabryki zbrojeniowej. Maria Ratajczak zmarła 14 kwietnia 1945 roku. Pochowano ją w zbiorowej, bezimiennej mogile w Neubrandenburgu wraz z 42 Polkami więźniarkami KL Ravensbrück. Poszukującemu śladów swojej prababci autorowi wystawy udało się odnaleźć m.in. wymieniający jej nazwisko spis zmarłych w Neubrandenurgu więźniarek.

- Tysiące kobiet wykonywało niewolniczą pracę w fabryce zbrojeniowej berlińskiego przedsiębiorcy Curta Hebera. Wiele z nich w Neubrandenburgu zmarło. Przed 4 grudnia 1944 r. ich ciała wywożono do KL Ravensbrück, gdzie palono je w krematorium, a prochy wysypywano do pobliskiego jeziora Schwedt. Ciała kobiet umierających od 4 grudnia 1944 do 25 kwietnia 1945 r. zakopywano na polu przy cmentarzu w Neubrandenburgu - poinformował Janusz Ślęzak z krakowskiego IPN.

Wystawę będzie można w Centrum Edukacyjnym "Przystanek Historia" IPN w Krakowie (ul. Dunajewskiego 8) do 13 kwietnia.

Wanda Półtawska:  zatrzymać pamięć zbrodni   Wystawa przybliża warunki pracy i pobytu więźniarek niemieckiego podobozu w Neubrandenburgu Adam Wojnar