Zagrają na stulecie niepodległości

ks. Andrzej Sawulski SCJ

publikacja 17.03.2018 12:26

W bazylice Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach trwają prace przy budowie organów. Mają one zabrzmieć publicznie w 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

Zagrają na stulecie niepodległości Część piszczałek organowych jest już umieszczona na chórze bazyliki Ks. Andrzej Sawulski SCJ

Będzie to jeden z największych instrumentów w Polsce, nie tylko pod względem rozmiarów, ale także liczby piszczałek, których w sumie ma być 4909. Powstający od ubiegłego roku, według koncepcji organisty sanktuarium dr. Krzysztofa Michałka, instrument zobaczyli 16 marca członkowie Rady Fundacji Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, która dba m.in. o pieniądze na prace prowadzone w tym znanym na całym świecie miejscu, do którego co roku pielgrzymują ponad dwa miliony osób.

- Cieszymy się, że prace przy budowie organów zbliżają się do finału. Naszym pragnieniem jest, aby zagrały na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Będą na pewno piękną oznaką wdzięczności Bogu za niepodległa ojczyznę - mówi ks. prałat Franciszek Ślusarczyk, kustosz sanktuarium, dodając, że poświęcenie instrumentu planowane jest w niedzielę 19 sierpnia, dzień Ogólnopolskiej Pielgrzymki Czcicieli Miłosierdzia Bożego.

Wykonywane przez firmę ZYCH z Wołomina organy wraz z bocznymi szafami będą podświetlane różnymi kolorami w zależności od okresu roku liturgicznego. Na chórze znajdą się specjalne pulpity i siedzenia dla chórzystów i osobne nagłośnienie. Zostaną też zamontowane nowe, nowoczesne projektory do bazyliki. Natomiast na terenie w pobliżu świątyni oraz sanktuarium Jana Pawła II i kaplicy klasztornej z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny powstanie w przyszłości Droga Miłosierdzia.

- Ten projekt dojrzewał kilka lat. Chcemy, by nabożeństwo Drogi Miłosierdzia wpisało się w polską pobożność, jak inne istniejące już nabożeństwa - podkreśla ks. Ślusarczyk, autor książki „Droga Miłosierdzia”, według której powstało nowe nabożeństwo kościelne.

Doroczne zebranie Rady Fundacji Sanktuarium Miłosierdzia Bożego prowadził honorowy kustosz bp Jan Zając, który podziękował zebranym za wspieranie poczynań umożliwiających pielgrzymom spotkanie w tym wyjątkowym miejscu z Jezusem Miłosiernym.